Wiadomościdodaj ›

Jesteś tutaj: Strona główna »  Wiadomości »  Ciekawe artykuły

Zdrowe Piekary. Podsumowanie roku 2011

Dodano 30-12-2011 | Źródło: UM Piekary Śląskie

Zdjęcie 1: zdrowie

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. Bilans poprzednich dwunastu miesięcy rozpoczynamy od sprawy najważniejszej, czyli zdrowia. Ponad 3500 zabiegów, 459 uczniów zaszczepionych przeciw meningokokom i 151 osób zarejestrowanych w bazie dawców szpiku kostnego – to tylko niektóre efekty profilaktyki finansowanej lub współorganizowanej przez Urząd Miasta.

Oto najważniejsze efekty realizacji darmowych badań profilaktycznych

Profilaktyka chorób piersi dla kobiet w wielu 40-75 lat. Realizacja programu obejmowała konsultacje i badanie lekarskie, USG, mammografię. Z programu skorzystało 200 kobiet.

Program profilaktyki chorób tarczycy. Program przeznaczony dla wszystkich chętnych mieszkańców, którzy za darmo mogli skorzystać z porad lekarza, wykonać badanie TSH i biopsje cienkoigłową. Z programu skorzystało 200 osób.

Rehabilitacja oraz profilaktyka obrzęku limfatycznego u kobiet po mastektomii. Program przeznaczony dla kobiet po mastektomii. Spotkania odbywały się raz w tygodniu. W spotkaniach uczestniczyło każdorazowo około 25 kobiet.

Rehabilitacja dzieci z wadami postawy. Program przeznaczony dla dzieci w wieku od 4 do 15 lat. Zrealizowano 3542 zabiegów i 151 godzin zajęć na basenie.

Program szczepień ochronnych p/meningokokom. Program przeznaczony dla dzieci rocznika 1998. Zaszczepiono 459 uczniów.

Wizyta w Szkole Rodzenia jako przygotowanie do porodu. Program przeznaczony jest dla mieszkanek od 26 tygodnia ciąży. Program realizowany dwa razy w tygodniu dla wszystkich chętnych przyszłych rodziców. Z programu skorzystało 98 par.

Realizatorem powyższych  programów był Szpital Miejski  pod wezwaniem św. Łukasza w Piekarach Śląskich.

Tradycyjnie już, w naszym mieście pojawiły się także mammobusy gliwickiego Centrum Onkologii. W  Piekarach Śląskich przeprowadzono akcję bezpłatnych badań mammograficznych dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Z badań skorzystało ponad 668 piekarzanek.

Z kolei, w Miejskiej Szkole Podstawowej Nr 14 i 15 w Brzezinach Śląskich oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 zrealizowano program profilaktyki i edukacji zdrowotnej „Wpływ związków ołowiu na rozwój psychomotoryczny dzieci". Z programu skorzystało 185 dzieci.


W marcu natomiast litrami polała się krew. Całe szczęście w bardzo szczytnym celu –151 osób zarejestrowało się w bazie dawców szpiku kostnego podczas akcji, prowadzonej przez Fundację DKMS pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Piekary Śląskie. Akcję „Dzień Dawcy Szpiku Kostnego Pamięci Ani Seweryn” zrealizował Urzad Miasta wspólnie z piekarskim NZOZ „Medi Care”.

Oprócz tego, szpital miejski pw. Św. Łukasza regularnie stwarzał piekarzanom możliwośc przeprowadzenia darmowych badań. W skierowanych do różnych grup pacjentów „białych sobotach” udział wzięło łącznie 200 osób.

5. listopada „białą sobotę” zorganizowała też piekarska „urazówka”. Piekarzanie mogli zbadać poziom cholesterolu, glukozy, zy trójglicerydów oraz wykonać badanie morfologii krwi z rozmazem. Dla pierwszych 200 piekarzan badania były bezpłatne. Akcję honorowym patronatem objął Prezydent Piekar Śląskich.

Okazja do kolejnych darmowych badań już w przyszłym roku. Dbajmy o swoje zdrowie.




Szlachetne zdrowie: podsumowanie roku 2011




Dodaj komentarz

R E K L A M A
zmień miasto: słonecznie9°C portal należy do sieci BliżejMiasta.pl
35

Twój schowek