Piekary Śląskie - portal miejski PiekarySlaskie.com.pl

Wiadomości z Piekar Śląskich

28 maja mężczyźni będą pielgrzymować do Piekar Śląskich

  • Dodano: 2017-05-17 07:45, aktualizacja: 2017-05-16 16:05

Tradycyjnie - w ostatnią niedzielę maja - do Piekar Śląskich zawita tysiące pielgrzymów, by modlić się do Matki Bożej Piekarskiej. Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców przypada 28 maja. Obecny na niej będzie m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Już od 70 lat, w każdą ostatnią niedzielę maja, tysiące mężczyzn i młodzieńców pielgrzymuje do Piekar Śląskich. Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich w tym roku odbędzie się 28 maja.

Rozpocznie się o godz. 8 Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP i modlitwą różańcową, po której o godz. 9.30 procesja przejdzie z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Pielgrzymów powita metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

O godz. 10.45 wierni będą uczestniczyli w mszy świętej pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego - metropolity krakowskiego. Homilię wygłosi abp Józef Kupny - metropolita wrocławski.

To nie koniec. Dalsza część uroczystości przewidziana jest o godz. 13.45, kiedy to poprowadzona zostanie Godzina Młodzieżowa z gościem specjalnym, którym będzie bp Moses Hamungole z Zambii. O godz. 15 bp Adam Wodarczyk odprawi nabożeństwo majowe, a bp Tadeusz Bronakowski z Łomży - przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości - wygłosi homilię. Procesja do bazyliki przejdzie o godzinie 16.


Pielgrzymki stanowe mają niezwykle bogatą historię. Sanktuarium było zawsze miejscem, gdzie wybrzmiewał społeczny głos Kościoła. Nie bez przyczyny mówi się, że Piekary są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej. Do Piekar Śląskich pielgrzymowali znakomici goście, wśród których byli m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski i Józef Glemp. W latach 1965-1978 Słowo Boże na Kalwarii głosił Karol Wojtyła. Papież Jan Paweł II przez cały swój pontyfikat pamiętał o Piekarach Śląskich.


Mężczyźni i młodzieńcy przychodzą do  Matki Boskiej Piekarskiej, by modlić się, dziękować i prosić o wsparcie w różnych intencjach. Modlitwa, poczucie wspólnoty i świadomość obecności Maryi tworzą niepowtarzalność piekarskich spotkań.
Urząd Miasta w Piekarach Śląskich zapewni bezpieczeństwo pielgrzymom. Przygotowane będą dwa ambulanse pogotowia ze Szpitala Miejskiego p.w. św. Łukasza (jeden ambulans z lekarzem i ratownikiem medycznym oraz jeden ambulans z dwoma ratownikami medycznymi). Karetki pogotowia ratunkowego zaparkowane będą na ul Popiełuszki 17, przy budynku Hotelu „Pałac Wiśniewski” oraz na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Kalwaryjskiej.

Ponadto o bezpieczeństwo medyczne pielgrzymów na Wzgórzu zadbają Ratownicy Maltańscy, a Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe stacjonować będzie w swej siedzibie przy ul. K. Miarki.

Ustalono wprowadzenie zakazu poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprzywilejowanymi służb) od skrzyżowania z ul. Gen. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w godzinach od 7 do 17.30. Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania  z   ul.   Pod   Lipami   do  skrzyżowania  z   ul. Gen. Ziętka. Umieszczone zostaną tabliczki informujące o odholowywaniu pojazdów z ulicy Gen. Ziętka od skrzyżowania z ul. Bytomską do ul. Papieża Jana Pawła II oraz dotyczące działalności handlowej przy ul. Bytomskiej.

Gdzie możemy zaparkować?

- na ul. K. Miarki - samochody osobowe,
- na ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami) - autokary
- na ul. Granicznej - autokary i samochody osobowe

Na terenie miasta nastąpi zmiana organizacji ruchu. Dla linii 5, 73, 114, 164, 264, 185, 192 i 700 trasy w obydwu kierunkach przebiegać będą ulicami: Bytomską, Gen. J. Ziętka i Papieża Jana Pawła II. Autobusy linii 164 i 264 w godzinach od 6.30 do 17.30 nie będą obsługiwać przystanków w rejonie osiedla Wyzwolenia. Linia 780 przerwana zostanie na osiedlu Wieczorka (kursować będzie w relacji: Tarnowskie Góry, Stare Tarnowice, Ośrodek Rehabilitacji Repty, Piekary Śląskie Osiedle Wieczorka). Dla linii 73 w dniu pielgrzymki będzie obowiązywał sobotni rozkład jazdy, natomiast dla pozostałych linii - rozkład jazdy na niedzielę.

Najnowsze informacje z Piekar Śląskich w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.