Piekary Śląskie - portal miejski PiekarySlaskie.com.pl

Wiadomości z Piekar Śląskich

Festiwal Teatralny ARTGIM 2013

  • Dodano: 2013-06-11 12:15
Kalejdoskop rodzajów form teatralnych i wielkie zaskoczenia spotkały nas podczas IX edycji Festiwalu Teatralnego ARTGIM 2013, który odbył się 6 czerwca w Miejskim Gimnazjum Nr 1.
 
Siedem zespołów zaprezentowało bardzo równy i niezwykle wysoki poziom aktorstwa, choreografii i reżyserii.
 
Gimnazjum z Zespołu Szkół z Krupskiego Młyna przyjechało z pantomimą „Dwa światy”. Uczniowie pokazali, że odrzucenie wartości prowadzi do patologii i ostatecznie uzależnień. Bardzo realistyczny spektakl o wyborze między pracą, tradycją a obojętnością, która prowadzi donikąd.
 
Podobny temat choć już niemal w formie teatru muzycznego zaprezentowała grupa z Gimnazjum nr3 w Siemianowicach Śl. Przedstawienie "Szansa" (nagroda wyróżnienia) to próba pokazania, że decyzje podejmowane w życiu są istotne, nawet te niepozorne. W finale przejażdżka samochodem w ramach chęci zaszpanowania kończy się tragicznym wypadkiem młodych ludzi. Niezwykle wzruszająca kreacja głównej aktorki doprowadziła widzów do łez.
 
Tematyka współczesna z krytyczną oceną mediów była obecna w prezentacji "Przepis na szczęście" w wykonaniu przedstawicieli Zespołu Szkół Sportowych z Siemianowic Śl.(2 miejsce ostatecznie) Różne oblicza szczęścia jakie serwuje nam reklama to złuda i kłamstwo. Jedyną receptą wydaje się sięgnięcie do uniwersalnych wartości- takie było przesłanie młodych aktorów.
 
Komedie zaprezentowało Publiczne Gimnazjum nr3 z Tarnowskich Gór (1 nagroda wg jury). "Zemsta inaczej" to parafraza klasycznej komedii Fredry ze współczesnymi problemami ekologii, pokazanej tu z ironią i przymrużeniem oka. Świetna zabawa konwencją i efektowny autorski scenariusz.
 
Z motywem natury, tyle że w konwencji bajkowej, związana była prezentacja jedynej grupy teatralnej z piekarskich podstawówek. Miejska Szkoła Podstawowa nr 11 pokazała urokliwą opowieść "Coś tam w lesie huknęło" (nagroda wyróżnienia). Czwartoklasiści zachwycili rewelacyjnym przygotowaniem i talentem aktorskim. Wielkie brawa dla najmłodszych przyjaciół z MSP11, którzy w przyszłości zadziwią publiczność każdego festiwalu teatralnego. Dykcja i siła głosu, opanowanie na scenie- to wielkie atuty przedstawicieli piekarskiej jedenastki.
 
Gospodarze festiwalu MG1 Z Piekar Śl. pokazało spektakl „Nieobecny”(ostatecznie 3 miejsce). Historia życia rodziców, którzy są tak zajęci, że ledwie dostrzegają nieobecność od kilku dni swego nastoletniego syna. Konsekwencje zaniedbania i niezrozumienia młodego pokolenia prowadzą rodziców do obłędu.
 
Ostatnią prezentacją był powalający choreografią, aktorstwem i reżyserią spektakl Publicznego Gimnazjum nr 1 z Tarnowskich Gór zatytułowany "Kilka grzechów głównych". Różne konwencje ukazania dylematu bohaterki czy porzucić tradycyjne wartości na rzecz nowego błyskotliwego świata kariery. Bardzo sugestywna wizja jak pogoń za sukcesem niszczy istotę naszego człowieczeństwa.
 
Zdecydowanie poruszające i oryginalne były wszystkie prezentacje, co zgodnie przyznali opiekunowie zespołów teatralnych oraz jury. Piekarskie gimnazjum nr 1 jako organizator, wyraża wielką nadzieję, że w przyszłym roku znów się spotkamy może w jeszcze większym składzie. Niech żyje sztuka!

Najnowsze informacje z Piekar Śląskich w Twojej skrzynce e-mail.

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.