Wiadomości z Piekar Śląskich

Fosforan spożywczy - jaką pełni rolę?

  • Dodano: 2020-06-04 11:45, aktualizacja: 2020-06-09 10:01

Dodatki do żywności w przemyśle spożywczym to dość obszerna kategoria. Znajomość właściwości poszczególnych substancji jest więc bardzo przydatna. Jaki wpływ na produkt mają więc konserwanty czy fosforany? Zapraszamy do lektury tekstu.

 

Konserwanty – jak je podzielić?

Pod tym terminem kryją się związki chemiczne lub ich mieszaniny. Dzięki nim możliwe jest przedłużenie terminu przydatności do spożycia oraz przeciwdziałanie rozwojowi bakterii, wirusów oraz grzybów. Każdy producent jest zobowiązany do umieszczenia stosownych informacji dotyczących wykorzystanych dodatków spożywczych na etykiecie produktu. Konserwanty są na niej oznaczone symbolem E i numerami od 200 do 299. Wszelkie takie substancje musiały spełnić ściśle określone normy, by zostały dopuszczone do użytku. Mamy tu na myśli chociażby niezawodność i skuteczne hamowanie rozwoju drobnoustrojów. Bardzo ważne jest także to, by substancje te nie wpływały negatywnie na zdrowie człowieka oraz cechy produktu. Konserwanty, tak jak wiele innych substancji, możemy podzielić na chemiczne i naturalne. Te pierwsze odpowiadają za hamowanie procesów enzymatycznych i mikrobiologicznych. Do tej grupy możemy zaliczyć chociażby antyseptyki, antybiotyki, witaminy oraz przeciwutleniacze i barwniki. Konserwanty naturalne natomiast to doskonale znana nam z kuchni sól, ocet, czy cukier.

Konserwanty w produkcji żywności – co warto wiedzieć?

Jak już wspomnieliśmy, lista stosowanych środków jest bardzo długa. Jednym z nich jest chociażby kwas askorbinowy. Dodanie jej do żywności hamuje rozwój pleśni i drożdży. Nic więc dziwnego, że znalazł on zastosowanie w produkcji serów. Co ciekawe, jednoczesne zastosowanie fosforanów, soli i cukru poprawia skuteczność kwasu askorbinowego. W winiarstwie z kolei producenci chętnie korzystają z dwutlenku siarki. Jest on ceniony ze względu na właściwości bakteriobójcze oraz pleśniobójcze. Podobne zastosowanie znalazł także kwas mrówkowy, który kryje się pod symbolem E236. Substancją, która pozwala utrzymać wilgoć produktów mrożonych, serów czy czekolad jest natomiast syrop maltitolowy. To pokazuje, jak różne zastosowanie mają konserwanty.

Fosforan spożywczy – co warto wiedzieć o jego funkcji?

W produkcji żywności istotną rolę pełnią także fosforany spożywcze. Na liście substancji „E” znajdziemy je pod numerami od E338 do E452. Są one stosowane w przemyśle spożywczym w celu poprawy walorów smakowych produktów. Ma to miejsce chociażby w branży mięsnej. Dzięki nim wędliny wyglądają na bardziej apetyczne, dzięki czemu przyciągają uwagę klientów. Takie fosforany spożywcze dostarczają certyfikowani dystrybutorzy. Jeden z nich jest dostępny w tym miejscu http://oqema.pl/. Korzyści z jego stosowanie są więc mocno zauważalne. Fosforan spożywczy zatrzymuje wodę podczas obróbki termicznej, co pozwala zwiększyć wagę produktu. Poza tym stosuje się go w produkcji napojów gazowanych, owoców w żelu, czy dżemów. Znajdziemy go także w preparatach białkowych, odżywkach dietetycznych, a nawet w płatkach śniadaniowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.