Wiadomości z Piekar Śląskich

Graffiti saved my life

  • Dodano: 2012-04-26 12:00

- "Wzdłuż a nie wszerz trzeba malować", "za blisko psikos"- tak po dwóch godzinach warsztatów malowania murali radzili sobie nawzajem uczestnicy projektu Przywrócić Wartości.

 

Piętnastka młodych ludzi z programu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie spotka się już jutro pod ścianą w ich rodzimej dzielnicy Brzeziny by wspólnie z artystami grupy 0700 team stworzyć wspólnego murala. Kto bowiem powiedział że projekty urzędowe muszą być sztampowe, a malowanie murali nie ma żadnego znaczenia społecznego?

 

Kolejna grupa w sobotę 28 kwietnia wystąpi na przeglądzie Piekarskich Amatorskich Zespołów Muzycznych w OK. Andaluzja. Wszystko w ramach Street Art. Festiwalu organizowanego po raz pierwszy w Piekarach Śląskich wspólnie z Instytucją Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, która ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2015.

 

Poznawanie technik malowania murali trwały w mieście dwa dni. Grupa z Brzezin przyszła w niedzielę. To było ich pierwsze spotkanie z artystami, z którymi w czwartek rozpoczną tworzenie malunku na ścianie budynku w centrum Brzezin.

 

- Nerwy są, nie wiem czy damy radę - mówi jeden z grupy nastolatków którzy wezmą udział w malowaniu muralu. Najmłodszy, 7 letni uczestnik tak bardzo się zaangażował że odpryski farby pokryły go całego zielonym nalotem (malował połać zielonej trawy na warsztatowych płytach).

 

- Nigdy do końca nie wiemy jak wyglądał będzie mural, to zawsze zależy od ludzi, którzy go tworzą i miejsca w którym powstaje - mówi Łukasz Zasadni lider grupy 0700 team, która tworzyć będzie malowidło. Po spotkaniu na warsztatach jest dobrej myśli.

 

- Przede wszystkim jest pozytywna energia a to w naszej sztuce najważniejsze - dodaje Zasadni.

 

Projekt piekarskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie trwa od kilku lat, od zeszłego roku w Brzezinach Śląskich rozpoczęto Program Aktywności Lokalnej "Chcieć to móc - razem zmieniamy dzielnicę". W jego ramach zawiązała się nieformalna grupa działaczy na rzecz dzielnicy.

 

- Stawiamy przede wszystkim na ludzi młodych, chcemy ich angażować w konkretne działania i pokazywać dobre wzorce a te niekoniecznie musza wiązać się z rutynowymi działaniami - mówi Katarzyna Shuheber, szefowa projektów europejskich piekarskiego MOPR-u.- Propozycja wzięcia udziału w Street Art. Festiwalu i malowanie muralu przez naszych podopiecznych to właśnie takie działanie: niesztampowe, twórcze, aktywizujące grupę ludzi w pozytywnym działaniu na rzecz lokalnej społeczności.

 

Murale powstaną w trzech punktach miasta - pokryją ścianę budynku przy ulicy Wigury 5 oraz tę w Brzezinach Śląskich. Trzeci mural – na kamienicy przy Wyszyńskiego 36 - namalują członkowie stowarzyszenia "Kuklok" wraz z zaprzyjaźnionymi artystami.

 

- Murale w Piekarach Śląskich to przedsięwzięcie eksperymentalne, podobnie jak działanie MOPR-u - wyjaśnia rzecznik UM Artur Madaliński - z tego powodu piekarski Street Art realizowany jest wspólnie z katowicką Instytucją Kultury oraz grupą 0700 team która brała udział w przedsięwzięciach społecznych - Chcemy skorzystać z doświadczenia ludzi i instytucji, którzy z sukcesem realizowali podobne projekty.

 

Finałem Street Art Festiwalu będzie koncert piekarskich kapel, który odbędzie się w Ośrodku Kultury „Andaluzja”. Do udziału w konkursie zgłosiło się 11 zespołów w tym B.R.Z. Kolabo czyli zespół, który powstał w ramach projektu. „Skład zespołu to trzech młodych hip hopowców, którzy swą przygodę zaczęli niespełna rok temu. Oni oraz 7 letni Ksawery są mieszkańcami Brzezin Śląskich” – piszą w karcie zgłoszenia członkowie składu.

 

- Poziom artystyczny zgłoszonych wykonawców jest bardzo wysoki, a to co przedstawili hip hodowcy z B.R.Z. Kolabo nie odbiega od tego poziomu mówi Łukasz Balczarek, frontmen Projektu Poyutsze i szef jury zbliżającego się Przeglądu - Szykuje się więc bardzo dobry koncert.

 

Szefowa działu europejskiego nie ukrywa ekscytacji.

 

- No cóż, puszczamy ich na głęboką wodę ale kto jak nie my mamy pokazywać im trochę inny świat- pyta retorycznie Shuheber - W zgłoszeniu grupa wysłała m.in. utwór "Nasz kolej" i tego im życzę.

 

Nagrodą w przeglądzie jest występ podczas pikniku nocy świętojańskiej pod Kopcem Wyzwolenia 23 czerwca. Czy usłyszymy tam B.R.Z. Kolabo. Przekonamy się o tym w najbliższą sobotę.

 

Na profilu facebookowym Piekar Śląskich pojawiło się zdjęcie z warsztatów malowania murali. Na nim po lewej charakterystyczna mysz teamu 0700, po prawej postać z napisem na koszulce, które brzmi jak motto piekarskiej imprezy: "Graffiti saved my life" - Graffiti ocaliło moje życie.

 

Przegląd Amatorskich Zespołów Muzycznych Ośrodek Kultry Andaluzja - 28 kwietnia 2012 początek godziny 16:00


Komentarze (3)    dodaj »

  • SZUKAJĄCA

    JEST ŚCIANA A MY SZUKAMY KOGOŚ KTO JA WYKORZYSTA ŻEBY DAĆ UPUST SWOIM ZDOLNOŚCIOM

  • zauroczona

    Super pomysł, a lider 0700 team Franek super ciacho kremóweczka !!!

  • denis

    Moim zdanie takie warsztaty to dobry pomysł.Młodzi artyści mogą pokazać swój talent.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.