Wiadomości z Piekar Śląskich

Konstruktorzy z LO

  • Dodano: 2016-03-22 10:30
Pasjonaci fizyki z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego wywalczyli udział w finale ogólnopolskiego turnieju konstruując ... maszynę wodną. 
 
 
19 marca, w Zespole Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej – Curie w Krakowie odbyły się eliminacje regionalne „V Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wodnych”. Organizatorem Turnieju jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna.
 
 
Do eliminacji zgłosiło się 291 drużyn z całej Polski. Eliminacje odbywały się dla poszczególnych województw w czterech regionach w:  Gdańsku (84 drużyn),  Poznaniu (45 drużyn), Piasecznie (90) i Krakowie (69).  Zadanie konkursowe polegało na skonstruowaniu maszyny wodnej i zgłoszeniu jej do jednej z dwóch niezależnych kategorii „Moc” lub „Wydajność”. Zadaniem maszyny startującej w kategorii „Moc” było podniesienie ciężaru 5 kg na wysokość 2 metrów w jak najkrótszym czasie, a w kategorii „Wydajność” – zużyć, przy wykonywaniu tej samej czynności - jak najmniej wody.
 
 
Drużyna z piekarskiego ogólniaka w składzie: Dawid Ochmański (kapitan drużyny), Daniel Wójcik oraz Kamil Nowakowski (uczniowie z klasy IA) podjęła się tego trudnego zadania. Zaprojektowała i wykonała model maszyny napędzanej energią pozyskiwaną z wody. Maszyna o nazwie „Der Roboter” wystartowała w kategorii „Wydajność” i uzyskała wynik 11,364 sekundy zużywając 2,63 l wody (w kategorii „Wydajność” był to najlepszy wynik i drużyna zajęłaby   I miejsce!) Drużyna, która zwyciężyła wynikiem 9,989 (nowy rekord Polski) zużyła 3,98 l wody. Prace konstruktorskie zajęły drużynie kilkanaście godzin.
 
 
Wykonanie zadania wymagało ogromnego zaangażowania. Dla naszych młodych konstruktorów był to również wielki sprawdzian umiejętności kreatywnego myślenia oraz zdolności manualnych. Młodym konstruktorom gratulujemy odniesionego sukcesu podczas eliminacji i trzymamy kciuki za finał !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.