Wiadomości z Piekar Śląskich

Sukcesy oratorskie uczniów I LO

  • Dodano: 2015-10-26 10:15, aktualizacja: 2015-10-26 11:33
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Piekarach Śląskich: Natalia Jędruś z klasy III A, Mateusz Poniszowski z kl. III B i Wojciech Pęcek z kl. I A wzięli udział w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Wojciecha Korfantego. Konkurs odbywa się pod patronatem Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty, Posła do Parlamentu Europejskiego Profesora Jerzego Buzka, Rady Języka Polskiego i Radia Plus.
 
 
Hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu brzmi: Nie wszystko jest na sprzedaż. Zadaniem uczestników jest przygotowanie i wygłoszenie przemówienia na wskazany temat. W ocenie jury bierze pod uwagę, między innymi, kreatywność uczestnika, znajomość zasad retoryki, zastosowaną argumentację, kompozycję przemówienia, poprawność językowo – stylistyczną, dykcję, świadome operowanie głosem i umiejętność nawiązywania kontaktu ze słuchaczami. Konkurs składa się z trzech etapów.
 
 
20 października w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyły się eliminacje lokalne, w których uczestniczyła młodzież z Katowic i okolicznych miast. Uczniowie piekarskiego liceum zaprezentowali się bardzo dobrze. Natalia Jędruś i Mateusz Poniszowski zakwalifikowali się do eliminacji regionalnych.
 
 
23 października, również w Pałacu Młodzieży w Katowicach, miały miejsce eliminacje regionalne. Bezkonkurencyjna okazała się uczennica I LO - Natalia Jędruś - która zdobyła I miejsce i tym samym zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego. Natalia została także wyróżniona nagrodą publiczności. Przedstawicielka jury, Pani Bogumiła Kurcab-Karkoszka, komentując werdykt, podkreśliła, że był on jednogłośny. Zwróciła też uwagę na niemający precedensu fakt, iż laureat I miejsca uzyskał także nagrodę publiczności.
 
 
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, a za Natalię Jędruś będziemy mocno trzymać kciuki 6 listopada, podczas ogólnopolskiego finału.
 
 
Uczniowie przygotowali się do konkursu pod kierunkiem swoich nauczycieli języka polskiego: Pani Aldony Iskanin – Wojciech Pęcek i Pani Elżbiety Szreter - Natalia Jędruś i Mateusz Poniszowski.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.