Piekary Śląskie - portal miejski PiekarySlaskie.com.pl

Wiadomości z Piekar Śląskich

Tak było na Litwie

  • Dodano: 2013-07-25 14:00
Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich pt. ŚLADAMI POWSTAŃCÓW 1863 NA LITWIE to wspólne działania młodzieży z Polski i Litwy, które odbyły się w Kownie w dniach od 9 do 14 lipca 2013 r.
 
W projekcie uczestniczyły dwie grupy partnerskie, każda grupa to 10 uczestników i 2 opiekunów reprezentujących naszą bibliotekę i Kaunas County Public Library.
 
Głównym tematem projektu było poznanie wydarzeń związanych z Powstaniem Styczniowym i historii łączącej nasze narody. Uczestniczyliśmy w grze miejskiej ŚLADAMI POWSTAŃCÓW 1863 ulicami Starego Miasta w Kownie, a po jej podsumowaniu obejrzeliśmy zrekonstruowany przez Filmotekę Narodową film niemy "Rok 1863" oparty na powieści Stefana Żeromskiego "Wierna rzeka". Przygotowaliśmy wieczór poezji przy świecach pod zabytkową basztą zrekonstruowanego kowieńskiego zamku u ujścia Wilii do Niemna, w ulubionym miejscu spacerów mieszkańców Kowna. Młodzież czytała poezję w języku polskim, litewskim i angielskim, wzbudzając pozytywne zainteresowanie przypadkowych przechodniów.
 
Także wspólnie zwiedziliśmy Muzeum Powstania Styczniowego w miejscowości Paberžė, odwiedziliśmy miejsca pochówku powstańców i mogiły powstańcze na miejscowym cmentarzu. Zdobyta w ten sposób wiedza historyczna stała się doskonałą bazą wyjściową do przeprowadzenia warsztatu plastycznego (częściowo w plenerze Raudondvaris), którego efektem są dwie bliźniacze gry planszowe o Powstaniu Styczniowym stworzone przez młodzież. „Śladami Powstańców 1863” to historyczna gra edukacyjna, dynamiczna i emocjonująca. Braliśmy udział w wieczorach narodowych i grach integracyjnych. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali koszulki z emblematem projektu, dyplomy i okolicznościowe monety wydane z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego oraz Album "Powstanie Styczniowe" ufundowany przez Narodowe Centrum kultury z Warszawy.
 
Działania w równym stopniu angażowały wszystkich uczestników. Poprzez wspólne zmagania z projektowymi zadaniami młodzież poznała siebie, swoją historię i kulturę, nawiązały się przyjaźnie i nowe kontakty, umocniły się więzi pomiędzy młodzieżą naszych krajów. Jednak największym sukcesem tego projektu jest fakt, że odległy historycznie temat, być może z pozoru "nudny", udało się zrealizować w sposób atrakcyjny i aktywizujący młodych ludzi, przy pełnym ich zaangażowaniu na każdym etapie realizacji.
 
Zapraszamy wszystkich chętnych do zagrania w grę "Śladami Powstańców 1863", która na razie jest dostępna w bibliotece centralnej, ale już wkrótce powielona pojawi się we wszystkich naszych placówkach (i nie tylko!). Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania, a byli to:
Agnieszka, Ania, Algimantas, Andrius, Aurimas, Austėja, Bartosz, Beatrice, Damian, Ela, Justina 1, Justina 2, Kamilė, Karol, Kotryna, Natalia, Tomek 1, Tomek 2, Tomek 3 i Rimvydas
oraz Aleksandra, Małgosia, Rasa i Valentina.
 
Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.

Najnowsze informacje z Piekar Śląskich w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.