Wiadomości z Piekar Śląskich

Tysiąc osób w pierwszym Orszaku Trzech Króli

  • Dodano: 2015-01-09 11:30
Spod kościoła Świętej Rodziny do Bazyliki NMP i Św. Bartłomieja podążali za symbolami Światowych Dni Młodzieży. Było wspólne kolędowanie, korony, lampiony, dzwonki, jasełkowe postaci i, oczywiście, Trzej Królowie na koniach.
 
W takich okolicznościach mróz z czasem okazał się niestraszny. - Coś pięknego. Dużo ludzi, śpiewanie, ta radość, wszyscy szli z zadowoleniem za symbolami ŚDM – mówiła po zakończeniu orszaku pani Kasia Dzięgielowska, która przyszła z córkami Karoliną i Magdą i ich koleżanką Sandrą.
 
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17.00, gdy do parafii p.w. Świętej Rodziny przyjechały z Katowic krzyż i ikona Matki Bożej, symbole Światowych Dni Młodzieży, które peregrynują po Polsce w ramach przygotowań do ŚDM 2016. W kościele na os. Wieczorka odprawiono nabożeństwo i mszę świętą, po której orszak wyruszył do Bazyliki.
 
Na czele piekarska młodzież niosła symbole ŚDM. Za nimi na koniach podążali Trzej Królowie w niebieskim, czerwonym i zielonym stroju – reprezentujący trzy kontynenty: Europę, Afrykę i Azję.
 
Szli ministranci i dzieci w strojach pastuszków, aniołków, młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Józefka” z flagami orszaków i darami: kadzidłem, mirrą i złotem, gimnazjaliści z MG nr 2 i 3 w kolorowych strojach poszczególnych orszaków królewskich, Górnicza Orkiestra Dęta "Piekary-Julian" i tłum mieszkańców. Uczestników było tak wielu, że nie dla wszystkich starczyło koron, które przekazała Fundacja Orszak Trzech Króli. Mieszkańcy rozświetlali orszak lampionami, a najmłodsi dzwonili dzwonkami. Na ulicach Konstytucji 3 Maja, Jana Pawła II i Bytomskiej słychać było śpiew kolęd. Podobało się dorosłym, podobało i dzieciom, tym ostatnim, jak mówili najczęściej, wszystko: - Orkiestra, Trzej Królowie, stajenka - wymieniała 6-letnia Emilka, która przyszła z tatą Romanem i starszą siostrą Laurą.
 
Orszak dotarł do żywej szopki zbudowanej przy Bazylice, gdzie pokłonił się Świętej Rodzinie i Dzieciątku Jezus.
 
Mieszkańców przywitał ks. prałat Władysław Nieszporek, kustosz Bazyliki: - Szczęść Boże w Piekarskim Betlejem, gdzie Pan Jezus jest wśród swoich, bo jest tu także rodzina śląska, która jest blisko Jezusa i blisko krzyża i ikony Maryjnej Światowych Dni Młodzieży.
 
Prezydent Piekar Śląskich podziękowała zebranym: Witam serdecznie, szczęść Boże! Wielkie słowa uznania, że mimo mroźnej pogody zdecydowali się Państwo dać świadectwo i razem tu zmierzać. Wielkie podziękowania także dla dzieci i młodzieży za chęć uczestnictwa i przygotowania. Jednocześnie dziękuję księdzu prałatowi Władysławowi Nieszporkowi oraz wszystkim księżom, którzy zaangażowali się w to wydarzenie.
 
Prezydent miasta składa również szczególne wyrazy podziękowania inicjatorom i pozostałym organizatorom orszaku: panu Dariuszowi Kańtochowi ze stowarzyszenia Komitet Obywatelski, ks. Damianowi Gatnarowi proboszczowi parafii p.w. Świętej Rodziny, Górniczej Orkiestrze Dętej "Piekary-Julian", pani Krystynie Kańtoch za przygotowanie strojów, wszystkim zaangażowanym w organizację oraz służbom miejskim, w tym policji, za zabezpieczenie trasy przejścia.
 
- Trzeba orszak koniecznie powtórzyć– stwierdziła, jak wiele osób tego wieczoru, pani Maria Dziergas. Inicjatorzy wydarzenia zapowiadają, że za rok także je planują, tym razem prawdopodobnie w dzień Święta Trzech Króli, 6 grudnia, jak w całym kraju.
 
Po orszaku w Bazylice odbył się wieczór uwielbienia, odprawiono Eucharystię, była też agapa w Piekarskim Betlejem. Całonocne czuwanie zakończono o godz. 6 pożegnaniem symboli, które przewieziono tym razem do Chorzowa.

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.