Wiadomości z Piekar Śląskich

Tysiące pielgrzymów u Piekarskiej Pani

  • Dodano: 2011-05-29 19:30

Ponad 100 tys. pątników przybyło, jak co roku, z pielgrzymką do Piekar Śląskich. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa "W komunii z Bogiem". Piekary Śląskie są jednym z największych w kraju ośrodków pielgrzymkowych. W tym roku mężowie i młodzieńcy przybyli na Kalwaryjskie Wzgórze już po raz sześćdziesiąty czwarty.

Pielgrzymów oraz przybyłych do Piekar Śląskich gości przywitał, tradycyjnie, abp Damian Zimoń, metropolita katowicki. W swoim wygłoszonym przed mszą świętą przemówieniu zwrócił uwagę na nadrzędną rolę człowieka i fundamentalne znaczenie rodziny.

– Człowiek jest ważniejszy, niż zysk i kapitał – powiedział abp Damian Zimoń.

Wiele miejsca poświęcił także Błogosławionemu Janowi Pawłowi II, który – jak przypomniał metropolita – obecny był na piekarskiej Kalwarii przez  czterdzieści lat. Jednak najmocniej abp Zimoń podkreślił rolę, jaką odgrywa w dzisiejszym świecie rodzina.

– Sumienie może mieć początek tylko w rodzinie, która – choć ta często dzisiaj atakowana – odradza się na wiele sposobów – mówił metropolita katowicki.

Homilię w trakcie eucharystii, odprawianej pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, wygłosił bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej. W homilii zwracał uwagą na konieczność powrotu do Chrystusa i Kościoła.

–Powiym wom chopy już całkiym po naszymu: mój opa mi godoł, że kościół nos nigdy nie zawiódł – powiedział gwarą bp Czaja.

Kwestiom kondycji rodziny we współczesnym świecie poświęcone było także XX, jubileuszowe, Piekarskie Sympozjum Naukowe. Temat tegorocznego Sympozjum brzmiał: "Piękno życia rodzinnego. W 30. rocznicę ogłoszenia adhortacji "Familiaris consortio" bł. Jana Pawła II". W sobotę sympozjum odbywało się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Zaproszeni goście – dr Iza Szwed, dr Marek Wojtowicz, o dr Ksawery Knotz – z różnych perspektyw omawiali związki między męskością, kobiecością i seksualnością. Odbyła się też dyskusja panelowa pod hasłem "Jan Paweł II o rodzinie", w której udział wzięli współpracownicy Jana Pawła II: abp. Szczepan Wesoły, wieloletni opiekun Polaków na emigracji oraz ks. prałat Stefan Wylężek, wieloletni przewodniczący Fundacji Jana Pawła II.

 

Drugi dzień sympozjum odbył się w piekarskim Miejskim Domu Kultury. Na wstępie abp Damian Zimoń wskazał na edukacyjny wymiar, sympozjum, które kształtuje naukę o rodzinie. Z kolei prezydent Stanisław Korfanty – witając jako gospodarz miasta uczestników sympozjum – podkreślał związek między rodziną a jakością społeczeństwa.

– To rodzina jest najprostszym – ale nie najmniej ważnym – modelem społeczeństwa. A to, w jakiej kondycji są rodziny, przekłada się w sposób oczywisty na jakość naszych lokalnych społeczności – mówił prezydent Korfanty.

O zagrożeniach dla piękna rodziny mówili ks. prof. dr hab. Piotr Morciniec (Instytut Nauk o Rodzinie – Uniwersytet Opolski) oraz dr hab. Ewa Budzyńska, (prof. UŚ, Wydział Nauk Społecznych – Uniwersytet Śląski). Ks. Morciniec przekonywał, że oddziaływanie "genderyzmu" widoczne jest również w Polsce. Dr hab. Ewa Budzyńska w swoim wykładzie dowodziła, jak często Polacy nie stosują w codziennym życiu akceptowanego na poziomie ogólnym  nauczania kościoła katolickiego. W drugiej części, zatytułowanej "Piękno rodziny – na nowo rozpoznane", głos zabrali: bp dr Grzegorz Kaszak – ordynariusz sosnowiecki oraz ks. prof. Livio Melina, Dyrektor Instytutu Jana Pawła II Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Rzymie. Bp Kaszak wskazywał na konieczność ciągłego przypominania faktu, że w nauczaniu kościoła małżeństwo stanowi zamysł Boży. Z kolei ks. prof. Melina zauważył, że dopiero Jan Paweł II uczył o miłości w małżeństwie i rodzinie jako drodze do świętości i środku zbawienia.

 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.