Wiadomości z Piekar Śląskich

Zlikwidują rozlewisko

  • Dodano: 2016-05-19 08:15, aktualizacja: 2016-05-18 20:19
Intensywne opady deszczu są od lat przyczyną podtopień w rejonie skrzyżowania ulic Granicznej i Parkowej. Powstałą na skutek eksploatacji górniczej nieckę zlikwiduje Spółka Restrukturyzacji Kopalń. 
 
 
Rozlewisko tworzy się w najniższym punkcie - powstałej w wyniku fedrowania bezodpływowej "Niecce Montometu". Po przejściu burz teren przypomina jezioro, co uniemożliwia dojazd do firm zlokalizowanych w tym rejonie. Tak stało się 4 maja. Do akcji odpompowywania zalewiska przystąpili pracownicy Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu i piekarscy strażacy. Tego dnia w rwące rzeki zamieniły się ulice wielu śląskich miast - między innymi Tarnowskich Gór i Mysłowic.
 
 
Ulewy przestaną jednak być utrapieniem dla właścicieli firm. Pracownicy SRK rozpoczynają prace nad budową nowego systemu odwadniania niecki wraz z rekultywacją 100-hektarowego terenu. Działają oni na podstawie ugody o naprawę szkód górniczych między gminą Piekary Śląskie, SRK oraz Węglokoksem Kraj. SRK otrzymała na ten cel dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 12 mln 79 tys. złotych. Zgodnie z ugodą wszystkie prace zakończone zostaną do października 2020 roku.
 
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.