Wiadomości z Piekar Śląskich

Blended whisky - jak powstają najpopularniejsze gatunki?

  • Dodano: 2020-06-05 10:45, aktualizacja: 2020-06-09 10:00

Whisky jest jednym z tych rodzajów alkoholu, z którym wiąże się cała kultura wytwarzania. Podobnie jak w przypadku innych trunków, popularna „szkocka” musi spełnić surowe wymogi, by została doceniona przez koneserów. W tym wypadku liczy się nie tylko sposób wytwarzania, ale i miejsce.

 

Blended whisky: sztuka mieszania

Różne gatunki whisky, takie jak blended whisky wielu osobom kojarzą się z anglosaską kulturą. Rzeczywiście, jest to trunek którego różne gatunki spożywane były przez wszystkie klasy społeczne - od irlandzkich marynarzy po arystokrację. Warto wiedzieć, że początki tego trunku sięgają VII wieku, gdy mnisi na terenie dzisiejszej Irlandii zaczęli pędzić aqua vitae – czyli „wodę życia”. Nazwa whisky wywodzi się z gaelickiej nazwy tego trunku.

Blended whisky powstaje wskutek zmieszania przynajmniej dwóch rodzajów whisky single malt i innych rodzajów whisky zbożowej. Czasem używany jest nawet spirytus.

Blended Scotch whisky – tylko ze Szkocji

Wśród wielu rodzajów whisky, to właśnie mieszana, czyli blended whisky jest najpopularniejsza. Jest tańsza od najlepszych gatunkowo rodzajów, takich jak single malt, a mistrzowie mieszania, czyli kupażu przyczynili się do popularności tego gatunku. Warto wiedzieć, że tańsze gatunki blended whisky zawierają mniej whisky słodowej, a więc mogą mieć nieco mniej wyrazisty aromat. Najpopularniejszą blended whisky ze Szkocji jest Johnnie Walker, polecany np. tu: https://swiat-whisky.sklep.pl/8-blended-whisky. Warto wiedzieć, że dzięki mieszaniu można uzyskać znakomitą whisky przy niższych kosztach produkcji, niż np. w single malt.

A dlaczego często określa się blended whisky mianem „szkockiej”? Wynika to z tego, że Szkocja jest uważana za światową kolebkę tego trunku. W Szkocji jest pięć głównych rejonów produkcji whisky, a w każdym znajdują się destylarnie pędzące whisky według własnych, sprawdzonych receptur. Do dziś istnieją destylarnie z kilkusetletnimi tradycjami. Szkocka whisky jest chroniona szeregiem przepisów, dlatego tylko trunki wytwarzane w Szkocji i ze szkockich surowców mogą mieć odpowiednie oznaczenie na etykiecie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.