Wiadomości z Piekar Śląskich

Jakie wypełnienie kołdry wybrać?

  • Dodano: 2019-08-06 07:15, aktualizacja: 2019-08-05 16:29

Od rodzaju kołdry zależy komfort naszego snu. Dobre nakrycie powinno grzać w okresie jesienno - zimowym i umożliwiać bezproblemową cyrkulację powietrza w lecie. Ze względu na coraz większą dostępność różnorodnych materiałów, wypełnień i technik wykończenia, wybór odpowiedniej kołdry może być naprawdę trudny. 

Głównym kryterium podziału kołder jest ich wypełnienie. To właśnie od tego w głównej mierze zależy jakość, funkcjonalność, termoizolacyjność oraz mnóstwo innych czynników wpływających na komfort użytkownika.

Puch

Puch to miękkie ptasie pióra, które stanowią całkowite upierzenie u piskląt, a tylko podszycie u dorosłych ptaków. Kołdry zazwyczaj wykonuje się z puchu gęsiego, który jest uważany za lepszy, rzadziej z kaczego. Bardzo dobrze grzeją, a przy okazji odprowadzają wilgoć i pot. Z tego powodu sprawdzają się zarówno w lecie, jak i w zimie. Kołdry puchowe są bardzo lekkie, a do ich wykonania używa się tylko naturalnych materiałów. Większość tego typu nakryć nie nadaje się dla alergików i dzieci, często powodując uczulenia. Najpopularniejsze rozmiary kołder to 200x220, 140x200 oraz 160x200 (tu do nabycia w promocyjnej cenie).

Pierze

Pierze to pióra z puchem. Kołdry wypełnione tym materiałem są cięższe, a ich właściwości termoizolacyjne są gorsze. Ogromną zaletą jest natomiast niska cena, która sprawia, że kołdry z pierzem nadają się na każdą kieszeń. W tym przypadku również dużo lepiej sprawdzają się pióra gęsie, które są bardziej sprężyste i lepiej wypełniają komory. Kołdry z pierzem nie nadają sie dla alergików, gdyż przyciągają roztocza i kurz, powodując uczulenia.

Jedwab

Jedwab od lat uważany jest jako jedna z najbardziej luksusowych tkanin na świecie. Kołdra z jedwabnym wypełnieniem nie uczula i nie przyciąga kurzu i roztoczy, dlatego te może być bez żadnych obaw stosowana przez alergików. Materiał ten wykazuje bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i wentylacyjne, dlatego można wykorzystywać go zarówno w lecie, jak i w zimie. Jedwab jest niezwykle przyjemny dla skóry, ale jednocześnie bardzo drogi, dlatego nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na taki wydatek.

Wełna

Wełna to jeden z najbardziej popularnych materiałów wypełniających. Jest miękka i bardzo przyjemna w dotyku, ale jej właściwoci różnią się w zależności od pochodzenia. Najbardziej ceniona jest wełna z merynosów australijskich oraz z wielbłądów. Jeśli szukamy lekkich i delikatnych kołder, najlepiej zdecydować się na kaszmir, który jest miły w dotyku, a zarazem ciepły. Najbardziej powszechna jest wełna owcza, która nie tylko dobrze utrzymuje ciepło, ale również świetnie przepuszcza powietrze. Taki typ kołdry może niestety uczulać, dlatego warto wcześniej upewnić się, że nie mamy alergii na wełnę. 

Włókno poliestrowe

Włókno poliestrowe to najpopularniejsze wypełnienie w syntetycznych kołdrach. Nie zapewnia wyjątkowej termoizolacji, dlatego zazwyczaj korzysta się z niej w kołdrach letnich. Włókno poliestrowe jest elastyczne, lekkie i antystatyczne.

Włókno silikonowe

Jest to odmiana włókna poliestrowego pokrytego warstwą śliskiego silikonu zwiększającego elastyczność. Dodatkowo nie pozwala on na zbijanie się i spłaszczanie włókien. Silikon zapewnia także ochronę przed kurzem i bakteriami, dlatego też kołdry z tym wypełnieniem mogą być bez żadnych obaw używane przez alergików.

Włókno bambusowe

Jedno z najciekawszych ostatnich odkryć. Bambus jest dużo bardziej miękki od bawełny, a jednocześnie charakteryzuje się znakomitą wytrzymałością. Kołdry z bambusa mają zdolność regulowania temperatury ciała, zima nie pozwalając na utratę ciepła, latem gwarantując świetną wentylację. Kołdry z wypełnieniem z bambusa mają właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne, dzięki czemu mogą z nich korzystać także alergicy.

Co wybrać?

O zakupie kołdry powinny zdecydować nasze preferencje, warunki, jakie panują w mieszkaniu oraz to czy jesteśmy alergikami, czy też nie. Nie da się ukryć, że na ostateczną decyzję duży wpływ powinny mieć także kwestie finansowe. Warto też pamiętać, że kołdra, którą kupujemy, powinna być odpowiednich rozmiarów (nie węższa niż szerokość łóżka), a także mieć mocne i wytrzymałe pokrycie.

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.