Piekary Śląskie - portal miejski PiekarySlaskie.com.pl

Miasta partnerskie

Kroměříž

Partnerem dla Piekar Śląskich jest czeskie miasto nad Morawą o nazwie Kroměříž. Leży ono w kraju zlinskim i liczy około 29 tysięcy mieszkańców. Powstało prawdopodobnie przez wiekiem XII, bo z tego okresu pochodzą pierwsze pisemne wzmianki o istniejącej w tym miejscu osadzie. W drugiej połowie XIII wieku charakter osady znacznie się zmienił. Awansowała ona do miana fortyfikacji obronnej. Od tego czasu miasto było silnym ośrodkiem również ze względu na siedzibę biskupstwa.

Władca Wacław IV poszerzył prawa miejskie. Niestety wojna trzydziestoletnia całkowicie zniszczyła i spustoszyła tę miejscowość. Po wojnie miasto zostało odbudowane i stało się centrum sztuki barokowej. W 1777 roku stało się arcybiskupstwem. W 1885 roku spotkali się tam Franciszek Józef I i car Aleksander III.

Jest to bardzo atrakcyjna miejscowość, która wygrała konkurs na historyczne miasto roku w 1997. Barokowy zamek znajduje się na liście zabytków UNESCO.

Starostą jest Miloš Malý. Kroměříž współpracuje z innymi miastami: francuskim Châteaudun, rosyjską Nitrą, rumuńskim Ramnicu Valcea i austriackim Krems an der Donau.

Najważniejsze zabytki to: Zamek Arcybiskupi w stylu wczesno barokowym, Ogród Zamkowy, Ogród Kwiatowy, Ratusz i Muzeum Regionu, Kościół świętego Maurycego i Kościół Jana Chrzciciela, Kolumna Marii Panny oraz Winiarnie.

http://www.mesto-kromeriz.cz