Piekary Śląskie - portal miejski PiekarySlaskie.com.pl

Wiadomości z Piekar Śląskich

Co zrobić, gdy nie dostałem pit-11 od pracodawcy

  • Dodano: 2017-01-03 08:30, aktualizacja: 2017-01-03 08:45

Poprawne rozliczenie roczne podatku dochodowego wymaga zebrania odpowiednich danych o naszych dochodach w trakcie roku podatkowego. Pracownicy  otrzymują od pracodawców informację na formularzu PIT-11 o przychodach, kosztach i zaliczkach na podatek dochodowy.

Dostałem pit 11 od pracodawcy i co z nim zrobić?

Po zakończeniu roku podatkowego pracodawcy, zleceniodawcy i inni płatnicy PIT sporządzają i przesyłają  zarówno do  podatników, jak  i do urzędów skarbowych właściwych według ich miejsca zamieszkania informacje PIT-11.

Pracownik, który otrzyma taką informację przenosi do odpowiednich rubryk swojego zeznania podatkowego dane zawarte w PIT-11. Sprawa jest prosta, gdy podatnik otrzymał jeden PIT-11 i wszystkie zawarte w nim dane są poprawne. Wystarczy wtedy je przepisać do wypełnianego formularza pit 37 lub pit-36.

Zdarza się, ze podatnicy otrzymują nie jeden PIT-11 ale nawet kilka. Tak jest w przypadku, gdy w trakcie roku uzyskiwali przychody od kilku płatników. Mając kilka informacji PIT-11 przed wpisaniem danych do rocznego zeznania należy zsumować kwoty  w nich wykazane. Sumy kwot dochodu, kosztów, zaliczek na podatek dotyczące jednego źródła przychodów, wpisuje się w jednej rubryce.

Nie dostałem pit-11 i co mam zrobić?

Płatnicy maja obowiązek przekazania PIT-11 podatnikom do końca lutego. Podatnicy rozliczają swoje pity do końca kwietnia.

Zdarza się, że pracownik do końca lutego nie otrzyma PIT-11. Może wtedy zwrócić się do płatnika o wydanie mu takiej informacji. Być może jest ona sporządzona, ale nie dotarła do adresata z różnych przyczyn. Czasem wystarczy przypomnienie i otrzymamy pit-11. Gdyby jednak to nie poskutkowało, należy powiadomić urząd skarbowy o niewydaniu PIT-11 przez płatnika. Niewypełnienie obowiązku przez płatnika podlega karze.Urząd może przyczynić się do uzyskania przez nas PIT-11.

Nieotrzymanie informacji PIT-11 nie zwalnia nas ze złożenia rocznego zeznania podatkowego. W takiej sytuacji musimy  sami zgromadzić dane do rozliczenia podatku, takie jak umowa o pracę, wysokość otrzymanego wynagrodzenia, kosztów, składek oraz zaliczek na podatek. Dobrze jest posiadać formularze ZUS RMUA, wyciągi bankowe, paski wynagrodzeń - wtedy nie będzie problemu z zebraniem danych do rocznego zeznania. Urząd skarbowy trzeba wtedy poinformować, że samodzielnie wypełniliśmy dokumenty, na podstawie własnych danych ( z powodu nieprzekazania PIT-11 przez płatnika). Do składanej deklaracji można dołączyć kopię wezwania pracodawcy do przekazania PIT-11.

Dostałem PIT-11 po terminie

Płatnik może spóźnić się z wydaniem nam PIT-11. Jeśli jednak otrzymamy te informacje przed 30 kwietnia, zdążymy złożyć w terminie naszą deklarację. Gdy jednak do 30 kwietnia nie otrzymamy PIT-11, to mimo wszystko powinniśmy złożyć deklarację w przewidzianym ustawą terminie. Jeśli w ogóle nie złożymy zeznania lub się z nim spóźnimy, musimy liczyć się z konsekwencjami karno skarbowymi. 

Jeśli nie zbieraliśmy dokumentów i nie mamy dokładnych danych potrzebnych do wypełnienia naszego pita, deklarację należy złożyć zgodnie z posiadaną wiedzą, a po otrzymaniu spóźnionego PIT-11 od płatnika możemy ją skorygować, jeśli dane będą się różniły.

Następna informacja

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.