Piekary Śląskie - portal miejski PiekarySlaskie.com.pl

Wiadomości z Piekar Śląskich

Armia na wyciągnięcie ręki podczas Święta Wojsk Obrony Przeciwlotniczej

  • Dodano: 2017-08-30 08:45, aktualizacja: 2017-08-30 08:58

31 sierpnia oraz 1 września na terenie piekarskiego Kopca Wyzwolenia obchodzić będziemy Centralne Obchody Święta Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Podczas tej uroczystości mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć między innymi specjalistyczny sprzęt znajdujący się na wyposażeniu naszej armii.

W tym roku Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej wypada 1 września. W Piekarach Śląskich sprzęt wojskowy rozstawiony zostanie już 31 sierpnia, na dzień przed oficjalnymi uroczystościami. Tego samego dnia od godziny 20.00 na terenie Kopca Wyzwolenia emitowane będą również filmy o tematyce wojennej (m.in.: „Przełęcz Ocalałych” i „Wyklęty”) w ramach przygotowanego specjalnie na tę okazję kina plenerowego.

Główne obchody odbędą się w piątek, 1 września. Rozpoczęcie uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej i orkiestry nastąpi o godzinie 11.00. Po oficjalnym przywitaniu gości i zaplanowanych przemówieniach, odczytany zostanie Apel Pamięci, żołnierze oddadzą salwę honorową i złożone zostaną kwiaty. Nie zabraknie także widowiskowej, wojskowej defilady. O godzinie 13.00 odbędzie się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, po którym (około godziny. 14.30) rozpocznie się „Piknik militarny”.

W programie pikniku przygotowano kilka ciekawych atrakcji, wśród których znaleźć można: pokaz kawalerii wykonany przez grupę rekonstrukcyjną 3. Pułku Ułanów Śląskich, dynamiczne pokazy sprzętu wojskowego (przeciwlotniczy zestaw rakietowy NEWA SC, czołg T-34 – czyli słynny „Rudy 102″, transporter opancerzony SKOT) czy rekonstrukcję historyczną z 1944 roku – „Walki na froncie wschodnim” (z użyciem sprzętu i pojazdów wojskowych, w tym czołgu T-34 oraz środków pirotechnicznych).

Dodatkowo, na terenie Kopca będzie można przejechać się pojazdami wojskowymi, wziąć udział w konkursach lub skorzystać z atrakcji przygotowanych specjalnie dla dzieci. Rozstawione zostaną również punkty gastronomiczne, a każdy uczestnik obchodów będzie mógł za darmo posilić się tradycyjną wojskową grochówką. Program uroczystości znajduje się również na plakacie promocyjnym zamieszczonym w galerii.

Centralne Obchody Święta Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Piekarach Śląskich obchodzone będą po raz pierwszy. W ciągu dwóch dni uroczystości teren wokół Kopca Wyzwolenia stanie się prawdziwym poligonem wojskowym, który z pewnością przyciągnie nie tylko miłośników militariów.

Organizatorami obchodów są: Zarząd Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych, 3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej oraz 34. Śląski Dywizjon Rakietowej Obrony Powietrznej z Bytomia.

Armia na wyciągnięcie ręki podczas Święta Wojsk Obrony Przeciwlotniczej

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.