Śląska Fundacja Pomocy Osobom Uzależnionym, Wykluczonym Społecznie i ich Rodzinom “Q Zmianie” realizuje na terenie naszego miasta profilaktyczne programy do walki z uzależnieniami oraz doradztwo prawne w tym zakresie. Mieszkańcy mogą liczyć także na konsultacje prowadzone przez mediatora sądowego.
Projekt pt. “Punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych behawioralnie, ich bliskich i rodzin” oraz “Kompleksowy program profilaktyki zintegrowanej” to dwa programy prowadzone na terenie Piekar Śląskich przez Śląską Fundację Pomocy Osobom Uzależnionym, Wykluczonym Społecznie i ich Rodzinom “Q zmianie”.
W przypadku pierwszego z projektów, jest on skierowany do osób zagrożonych rozwojem problemów wynikających z uzależnień behawioralnych i polega na wsparciu psychologicznym i terapeutycznym, służącym zmotywowaniu osób uzależnionych od hazardu lub uzależnionych od innych czynności do podjęcia leczenia w tym zakresie. Mogą z niego skorzystać osoby powyżej 13 roku życia cierpiące na uzależnienia behawioralne (np. uzależnienie od hazardu, internetu czy komputera) oraz ich bliscy. Projekt przewiduje między innymi pomoc w postaci interwencji kryzysowych, poradnictwa rodzinnego, konsultacji prawnych czy doradztwa finansowego w zakresie optymalnego spłacania długów.
W przypadku drugiego projektu, jego celem jest zwiększenie wśród młodzieży zagrożonej nieprzystosowaniem społecznym umiejętności zaspokajania potrzeb psychoemocjonalnych w sposób akceptowany społecznie, i dzięki temu zmniejszenie poziomu zagrożenia patologią i wykluczeniem społecznym, oraz zablokowanie intensywności doświadczeń ze środkami psychoaktywnymi. Adresatami programu są: młodzież w wieku 11 – 19 lat używające narkotyków i tzw. dopalaczy w sposób okazjonalny lub problemowy (z wyłączeniem uzależnienia); młodzież w wieku 11 – 19 lat, która szczególnie zagrożona jest rozwojem problemów wynikających z używania substancji psychoaktywnych, w związku z uwarunkowaniami biologicznymi, psychologicznymi czy społecznymi; osoby zgłaszające się do programu profilaktycznego z art. 72 ust 1. Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii oraz członkowie rodzin osób, o których mowa w poprzednich punktach. Program obejmuje działania kompleksowe w formie terapii indywidualnej i oddziaływań grupowych. Zarówno działania indywidualne, jak i grupowe są realizowane metodami aktywizującymi i interaktywnymi.
Punkt, w którym w ramach programów świadczona jest pomoc, zlokalizowany jest w Piekarach Śląskich przy ul. Szkolnej 1a (obok Hali MOSiR w Kozłowej Górze).
Co więcej, w ramach profilaktyki uzależnień, w punkcie prowadzone jest także doradztwo prawne oraz stały dyżur mediatora sądowego.
Punkt czynny jest w każdą środę od godziny 17.00 do 20.00. Z uwagi na duże zainteresowanie, osoby chcące skorzystać z pomocy proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy. Dane kontaktowe do osób prowadzących programy znajdują się na załączonych plakatach informacyjnych. Porady udzielane są także drogą mailową pod adresem: fundacjaqzmainie@gmail.com