Wiadomości z Piekar Śląskich

Bezpłatne badania mammograficzne już 13 sierpnia!

  • Dodano: 2019-07-11 12:00

13 sierpnia przy Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich stanie specjalny mammobus, w którym każda kobieta w wieku 50-69 lat będzie mogła wykonać bezpłatne badanie mammograficzne (prześwietlenie piersi). Akcja prowadzona jest w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Ruszyła rejestracja chętnych.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich

Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia.

Rak piersi co roku odbiera życie kilkunastu tysiącom polskich Kobiet – Mamom, Siostrom, Przyjaciółkom. Często Kobiety zbyt późno dowiadują się, że są chore – rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na samopoczucie, dlatego Panie rzadko zadają sobie pytanie, czy ta choroba może ich dotyczyć. Tymczasem, tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniej mammografii nie zawsze gwarantuje, że obecnie nie zagraża nam nowotwór piersi. Bezpłatna mammografia w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ pozwala to skutecznie sprawdzić.

W badaniu mogą uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie są leczone onkologicznie i jednocześnie:

  • w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii
  • lub są w grupie ryzyka i otrzymały w roku poprzednim wynik ze wskazaniem do wykonania mammografii po 12 miesiącach.

Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego prosimy o przyniesienie zdjęć z poprzednich mammografii.

Darmowe badania mammograficzne w mammobusie odbędą się 13 sierpnia od godz. 10.00-17.00 przy Miejskim Domu Kultury (ul. Bytomska 73). Rejestracji można dokonać pod nr tel. 58 666 24 44 lub na stronie: www.mammo.pl/formularz.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również