Wiadomości z Piekar Śląskich

Bytomska 161 do renowacji w tym roku

  • Dodano: 2021-07-29 07:00, aktualizacja: 2021-07-28 21:52

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ogłosił pierwszy etap przetargu, który obejmie odnowienie elewacji i docieplenie ścian oraz stropów budynku mieszkalnego przy ul. Bytomskiej 161.

Na to zadanie miasto otrzymało środki w wysokości 600.000 zł w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Prace remontowe ruszą jeszcze w tym roku.

Zadanie będzie realizowane w formule "Zaprojektuj i buduj"

Remont elewacji frontowej zostanie dokonany zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi i zastosowanie odpowiednich materiałów renowacyjnych. Planowane jest wykonanie w technologii ETICS termomodernizacji budynku, zgodnie z wcześniej opracowaną dokumentacją techniczną i audytem, po jej akceptacji przez ZGM i Miejskiego Konserwatora Zabytków. Przeprowadzony zostanie audyt energetyczny w celu ustalenia parametrów ocieplenia, ogrzewania i kolorystyki. Wymienione też będą okienka piwniczne i strychowe, drzwi wejściowe oraz stolarka okienna. Powstanie również system monitoringu. Nie zabraknie remontu pokrycia dachowego z papy termozgrzewalnej wraz z tynkowaniem kominów.

– Kamienica doczeka się teraz gruntownego remontu, który bez wątpienia poprawi jej walory estetyczne i wizerunkowe. W pierwszym etapie planujemy termomodernizację. Kolejną fazą będzie wymiana ogrzewania na bardziej ekologiczne. A, że jest to budynek zabytkowy wszystkie prace będą się odbywać zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi i z zastosowaniem odpowiednich materiałów renowacyjnych – mówi Wioletta Bielawska, dyrektor Zakładu gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich.

Piekary Śląskie otrzymało dofinansowanie na zadanie: “Termomodernizacja wraz z modernizacją budynku zabytkowej kamienicy przy ul. Bytomskiej 161 w Piekarach Śląskich” w wysokości 600.000 zł.

Budynek wielorodzinny przy ulicy Bytomskiej 161 wzniesiony został w 1895 roku, w stylu historyzmu czyli w nurcie XIX wiecznej architektury światowej polegający na naśladownictwie stylistyki minionych epok. Trzykondygnacyjny budynek od 1945 jest w posiadaniu Gminy Piekary Śląskie.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również