Wiadomości z Piekar Śląskich

Co należy wiedzieć na temat koronawirusa?

  • Dodano: 2020-03-11 10:30

W związku z pojawieniem się w Polsce pierwszych przypadków koronawirusa, przypominamy o Infolinii NFZ w zakresie informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażeniem. Co należy robić, jak się zachować? Infolinia czynna jest całą dobę, 7 dni w tygodniu pod numerem – 800 190 590.

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego w całym kraju odwoływane są imprezy masowe. Decyzją Wojewody Śląskiego niektóre wydarzenia mogą się odbyć, ale bez udziału publiczności.

Miejskie służby kryzysowe są w stałym kontakcie z Śląskim Urzędem Wojewódzkim i Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

W przypadku podejrzenia zarażeniem koronawirusem należy dzwonić pod bezpośredni numer: 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną, masz podwyższoną temperaturę, kaszlesz i masz duszności to:

– bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną
PSSE w Bytomiu ul. Moniuszki 25, 41-902 Bytom

  • tel. 32 397 66 60
  • tel. 32 397 66 66
  • tel. 32 397 66 65

lub

– zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Szpital Specjalistyczny w Chorzowie ul. Zjednoczenia 10

tel. 797 18 96 03

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu al. Legionów 49

tel. 602 13 30 46


Należy zachować spokój, na bieżąco śledzić komunikaty i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.

Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:

1. Często myć ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.

Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

3. Zachować bezpieczną odległość

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.

4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również