W związku z pojawieniem się w Polsce pierwszych przypadków koronawirusa, przypominamy o Infolinii NFZ w zakresie informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażeniem. Co należy robić, jak się zachować? Infolinia czynna jest całą dobę, 7 dni w tygodniu pod numerem – 800 190 590.
Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego w całym kraju odwoływane są imprezy masowe. Decyzją Wojewody Śląskiego niektóre wydarzenia mogą się odbyć, ale bez udziału publiczności.
Miejskie służby kryzysowe są w stałym kontakcie z Śląskim Urzędem Wojewódzkim i Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.
W przypadku podejrzenia zarażeniem koronawirusem należy dzwonić pod bezpośredni numer: 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną, masz podwyższoną temperaturę, kaszlesz i masz duszności to:
– bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną
PSSE w Bytomiu ul. Moniuszki 25, 41-902 Bytom
- tel. 32 397 66 60
- tel. 32 397 66 66
- tel. 32 397 66 65
lub
– zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Szpital Specjalistyczny w Chorzowie ul. Zjednoczenia 10
tel. 797 18 96 03
Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu al. Legionów 49
tel. 602 13 30 46
Należy zachować spokój, na bieżąco śledzić komunikaty i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.
Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:
1. Często myć ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.
Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.
3. Zachować bezpieczną odległość
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.
4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia.