Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim wzrasta ryzyko zatruć tlenkiem węgla (czadem). Przyczyną tragedii może być niewiedza, zaniedbanie, czy wadliwa instalacja odprowadzania spalin. Urząd Miasta Piekary Śląskie apeluje - zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, przestrzegając podstawowych zasad.
Dlaczego czad jest niebezpieczny?
Tlenek węgla to bezbarwny, bezwonny gaz, który powstaje podczas niepełnego spalania paliw. Jest szczególnie groźny, ponieważ blokuje dopływ tlenu do organizmu, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci przez uduszenie.
Czad - określany jako cichy zabójca to gaz niewyczuwalny dla ludzkich zmysłów – nie ma zapachu, koloru ani smaku. Po dostaniu się do dróg oddechowych blokuje dopływ tlenu do organizmu, zastępując go w czerwonych krwinkach, co przy długotrwałej ekspozycji (w większych dawkach) może prowadzić do śmierci przez uduszenie.
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób.
Główną przyczyną zatruć są niesprawne przewody kominowe: wentylacyjne, spalinowe i dymowe. Mogą być one nieszczelne i niewłaściwie konserwowane. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a jedynie z niewłaściwą eksploatacją urządzeń i instalacji grzewczych.
Jak uniknąć zaczadzenia?
Regularnie kontroluj przewody kominowe i sprawdzaj ich drożność
- Użytkowane urządzenia grzewcze powinny być sprawne i zgodne z instrukcją producenta.
- Nie zaklejaj kratek wentylacyjnych i dbaj o prawidłową wentylację.
- Wietrz pomieszczenia, szczególnie te, w których odbywa się spalanie (kuchnie, łazienki).
- Rozważ montaż czujek tlenku węgla w domu.
- Objawy zatrucia tlenkiem węgla
- Jeśli odczuwasz duszność, zawroty głowy, nudności, przyspieszone tętno czy osłabienie, natychmiast przewietrz pomieszczenie i zgłoś się po pomoc medyczną.
Przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów!
Art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333) zobowiązuje właścicieli i zarządców obiektów budowlanych, w tym bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Jak reagować w przypadku zatrucia?
- Natychmiast przewietrz pomieszczenie.
- Przenieś poszkodowanego w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej
- Wezwij pogotowie i służby ratunkowe (112, 998).
- Podaj tlen i jeśli to konieczne, wykonaj sztuczne oddychanie.
- Przepisy i obowiązki właścicieli budynków
- Prawo budowlane (art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c) nakłada obowiązek corocznych kontroli stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. Właściciele i zarządcy budynków są zobowiązani do dbania o ich regularną konserwację.
Czujki tlenku węgla
Prewencja Społeczna Państwowej Straży Pożarnej przypomina o czujkach tlenku węgla, które mogą pomóc zapobiec tragedii. Ważne jest, aby urządzenia te spełniały wymagania określone w polskiej normie PN-EN 50291-1:2018 oraz były oznaczone znakiem budowlanym B. Należy kupować wyłącznie nowe czujniki, zapakowane w oryginalne opakowanie producenta.
Od stosowania się do powyższych zaleceń może zależeć nasze zdrowie i życie oraz zdrowie i życie naszych bliskich. A wystarczy jedynie odrobina przezorności.