Jednym z kluczowych aspektów dotyczących zakładania działalności gospodarczej w Polsce jest wybór odpowiedniej formy prawnej. Dla wielu przedsiębiorców naturalnym wyborem jest bardzo popularna jednoosobowa działalność gospodarcza, ale w niektórych przypadkach korzystniejsze może się okazać założenie spółki. Przypomnijmy zatem, że wybór formy prawnej ma istotny wpływ na koszty, odpowiedzialność oraz obowiązki księgowe. Sprawdź, jakie są główne różnice i kiedy warto zdecydować się na spółkę zamiast JDG.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – dlaczego może być dobrym wyborem?
JDG to podstawowa, najprostsza i najczęściej wybierana forma prowadzenia działalności w Polsce, która znakomicie sprawdza się wśród osób szukających po prostu niezależności zawodowej. Jej główne zalety to:
-
prosta rejestracja – założenie JDG trwa kilka minut i można to zrobić online przez CEIDG;
-
niższe koszty księgowości – przedsiębiorca może korzystać z uproszczonej księgowości, co oznacza mniej formalności i niższe opłaty za usługi księgowe;
-
elastyczność – łatwo zawiesić działalność, jeśli firma przestanie przynosić zyski;
-
niższe podatki dla mniejszych firm – ryczałt, podatek liniowy czy skala podatkowa dają różne opcje optymalizacji podatkowej.
Z drugiej strony, JDG ma też swoje wady – największą z nich jest pełna odpowiedzialność przedsiębiorcy za zobowiązania firmy. Jeśli firma popadnie w długi, właściciel odpowiada za nie całym swoim majątkiem.
Dlaczego czasem lepsza jest spółka?
Spółka z o.o. może być korzystniejsza w przypadku biznesów o większej skali lub podwyższonym ryzyku. Do jej najważniejszych zalet należy:
-
ograniczona odpowiedzialność – wspólnicy nie odpowiadają za długi firmy swoim prywatnym majątkiem;
-
lepszy wizerunek w oczach kontrahentów – spółki są często postrzegane jako bardziej profesjonalne i wiarygodne;
-
możliwość łatwego pozyskania inwestorów – w przeciwieństwie do JDG, w spółce można sprzedawać udziały;
-
elastyczna forma podziału zysków – wynagrodzenie można wypłacać w formie dywidendy, co może przynieść korzyści podatkowe.
Minusem spółki jest jednak większa liczba formalności – jej rejestracja jest bardziej skomplikowana, a prowadzenie księgowości wymaga pełnej rachunkowości, co generuje wyższe koszty.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-dla-spolek/.
Księgowość spółki jest wymagająca – zleć ją Solidnej Księgowej
Prowadzenie księgowości spółki z o.o. wymaga prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych, rozliczania podatków i raportowania do urzędów. To znacznie bardziej skomplikowane niż w JDG, dlatego warto powierzyć to doświadczonym księgowym.
Solidna Księgowa to prowadzone przez Monikę Salawę biuro w Krakowie, które specjalizuje się w obsłudze spółek i pomaga w rozliczeniach, sprawozdaniach finansowych oraz bieżącej księgowości. Na stronie Solidnej Księgowej znajdziesz też informacje dotyczące założenia spółki: https://solidnaksiegowa.com/spolka-z-o-o-jak-zalozyc-ile-kosztuje-i-ile-trwa-zalozenie/.
Dzięki profesjonalnemu wsparciu unikniesz błędów księgowych i skupisz się na rozwijaniu biznesu.