Wiadomości z Piekar Śląskich

Dogoterapia w piekarskim szpitalu

  • Dodano: 2019-06-21 09:00

Piekary Śląskie posiadają jeden z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych szpitali miejskich w kraju. Po zdalnym monitoringu serca, teraz jako jedyny w Polsce prowadzi dogoterapię dla dzieci. 

Lekarzom i fizjoterapeutom w pracy w Piekarskim Centrum Medycznym pomagają od niedawna trzy psy. Lilo to pudel królewski, Gladys – border collie, a Uno – chart angielski. W terapii pomóc może każdy pies. Rasa i rodowód nie ma tu znaczenia. Najważniejsze są predyspozycje czworonoga.

Psy zostały odpowiednio wyszkolone i przeszły rygorystyczne testy. Zdały specjalistyczny egzamin i otrzymały certyfikat nadany przez Polski Instytut Dogoterapii. Szpital, jako placówka medyczna również musiał spełnić rygorystyczne procedury m.in. by pies mógł wejść na teren szpitala i uczestniczyć w rehabilitacji – mówi Anna Mikołajczyk, dogoterapeuta, mgr fizjoterapii, terapeuta integracji sensomotorycznej, która prowadzi zajęcia z dogoterapii w Dziennym Ośrodku Rehabilitacji Leczniczej działającym w Piekarskim Centrum Medycznym.

Terapia z udziałem psa to metoda wspomagająca, która wzmacnia efekty prowadzonej rehabilitacji

Do działań motywuje i mobilizuje odpowiednio dobrany i wyszkolony pies wraz ze swoim opiekunem – wykwalifikowanym terapeutą. Takie zajęcia wspomagają też proces rehabilitacji. Wiele ćwiczeń dziecko wykonuje w formie zabawy ruchowej z psem. Zwierzę przełamuje bariery, a zajęcia są bardziej atrakcyjne.

Psa dobieramy do wieku dziecka i dysfunkcji ruchowej. I tak na przykład chart Uno idealnie sprawdza się w rehabilitacji maluszków, a do dzieci w wieku przedszkolnym kierujemy pudla Lilo. Nie ma jednak reguły. Dla każdego pacjenta przygotowujemy indywidualną terapię i dobieramy psiaka  – dodaje rehabilitantka.

Psy są bardzo pogodne, co również pozytywnie wpływa na samopoczucie dzieci i zachęca je do większej aktywności. Ćwiczenia takie to także edukacja. Dzieci uczą się pozytywnego zachowania w stosunku do zwierząt.

Mimo, iż zajęcia nie są refundowane przez NFZ cieszą się co raz większym zainteresowaniem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również