Rozpoczęcie roku szkolnego zawsze budzi emocje. Największe oczywiście wśród pierwszoklasistów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z podstawówką. Rolą rodziców jest zadbać o to, by start malucha był jak najprzyjemniejszy i bezstresowy. Odpowiedni plecak dla dziecka może w tym zadaniu pomóc. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Przytłaczający wybór
Ilość dostępnych na rynku propozycji jest oszałamiająca. Nasze poszukiwania musimy zawęzić do konkretnych modeli. Istnieje oczywiście rozróżnienie na płeć. Tu nadal panują klasyczne wzorce kolorystyczne, ale to czego jeszcze nie miały dzieci jedno pokolenie wstecz, to wzory na licencjach znanych postaci. Jeśli nasze dziecko uwielbia jakąś kreskówkę lub grę, warto rozejrzeć się za plecakiem z odpowiednim nadrukiem. Jeśli zaś preferencje pociechy zbyt szybko się zmieniają, można pomyśleć o motywach uniwersalnych, jak zwierzęce, kwiatowe, geometryczne, mechaniczne itp. Dziecko w pierwszej kolejności zwróci uwagę właśnie na wygląd plecaka. O jego dostosowanie funkcjonalne musimy zadbać sami.
Co plecak mieć musi?
Przebojem ostatnich sezonów są tzw. plecaki-walizki. Posiadają one wysuwaną rączkę i kółka. Dziecko może go za sobą ciągnąć lub pchać jak wózek. Jest to rozwiązanie ciekawe, ale musimy rozważyć czy niezbędne. Jeśli odwozimy dziecko autem niemal pod same drzwi szkoły, lekcje odbywają się w jednej sali, a szkoła kładzie nacisk na mniejszy ciężar tornistrów, patent może być niewykorzystany. Znacznie ważniejsza jest sama pojemność plecaka. Musi on pomieścić dość spore podręczniki, często strój na WF, a z pewnością i teczkę formatu A4 na prace. Nie popełniajmy błędu młodzieży starszych klas, chodzącej do szkoły z workami na sznurku. To nie jest wyposażenie pierwszoklasisty.
Wyrób dobrej jakości
Poza rozmiarem należy zwrócić uwagę na solidność wykonania. Plecak taki powinien starczyć na 3 lata. Od czwartej klasy dziecku i tak zmienią się preferencje i potrzeby. Przyjdzie wtedy czas na nowy zakup. Dla pierwszoklasisty istotne jest, by komory były łatwo dostępne, uchwyty zamków poręczne, a one same się nie zacinały. Wnętrze plecaka powinno zaś umożliwiać organizację rzeczy. Osobne przegródki i komory są bardzo pożyteczne. Dobrze, by znalazła się specjalna przestrzeń na chlebak i butelkę. Sporo plecaków wyposażonych jest np. w boczne siatki, w które włożymy bidon. Nie zajmuje on wtedy miejsca wewnątrz i nie ma ryzyka zalania książek. Część plecaków oferuje również tajną skrytkę na telefon i portfel.
Ergonomia i wygoda
Regulacja szelek i solidna rączka u góry to absolutny standard. Koniecznie należy upewnić się, że wyrób ma usztywniony i odpowiednio wyprofilowany tył. Najlepiej by był wyłożony miękkim, oddychającym materiałem. Ma to ogromny wpływ na wygodę użytkowania. Wymusza też prawidłową postawę podczas noszenia. Istotne jest również wzmocnione dno, które utrzymuje stabilność plecaka stawianego na ziemi, chroni zawartość i sprawia, że łatwiej wydobywa się rzeczy z jego wnętrza, bo całość nie składa się jak harmonijka. To jak? Gotowi na zakupy?