Piekary Śląskie - portal miejski PiekarySlaskie.com.pl

Wiadomości z Piekar Śląskich

Festiwal im. G.G. Gorczyckiego zawita do Piekar Śląskich

  • Dodano: 2017-11-15 07:45, aktualizacja: 2017-11-14 11:59

Dwadzieścia koncertów w dwunastu miastach w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego. Do Piekar Śląskich festiwal zawita 22 i 29 listopada.

Dwunasty Festiwal – dwanaście miast, dwadzieścia koncertów z udziałem znakomitości polskiej i światowej sceny muzycznej. Duża dawka muzyki polskiej oraz, jubileuszowo, arcydzieła Gorczyckiego (350. rocznica urodzin), Telemanna (250. rocznica śmierci), Haydna (285. rocznica urodzin) i Nowowiejskiego (140. rocznica urodzin).

Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego jest wydarzeniem, które już na stałe wpisało się w artystyczny kalendarz Śląska. Od wielu lat konsekwentnie buduje swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar i udział znakomitych artystów. Tegoroczny Festiwal zostanie oficjalnie zainaugurowany 17 listopada w Bytomiu (miejscu urodzin Gorczyckiego) i potrwa do 3 grudnia. 12. edycja zapowiada się wyjątkowo spektakularnie.

W ciągu dwóch tygodni na 20 koncertach w 12 miastach wystąpi plejada znakomitych artystów z kraju i ze świata, wśród których znaleźli się Piotr Anderszewski, Joseph Tawadros – gwiazda ostatniej edycji BBC Proms Dubai, Valeriy Sokolov, Franz Raml, Szymon Nehring, Jarosław Kitala, Yeyoung Sohn, Łukasz Długosz, Marek Toporowski, Agata Długosz, Anna Szostak, Andrzej Lampert, Kasia Moś, Davide Fior, Oksana Svekla, Katarzyna Myćka, Agnieszka Żarska, Diego Godoy-Gutiérrez, Agnieszka Bochenek-Osiecka, Jiří Miroslav Procházka, Agata Piękosz-Pierszalik oraz zespoły: Hassler Consort, Morphing Chamber Orchestra Vienna, Wiener Kammersymphonie, Extempore, Cracow Royal Singers, Octava Ensemble, Mozarteum, Baroque Collegium 1685, a także stali bywalcy, a zarazem ulubieńcy festiwalowej publiczności – Capella Cracoviensis, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra AUKSO czy Camerata Silesia.

W Piekarach Śląskich na festiwalowe koncerty będzie można wybrać się 22 i 29 listopada.

22 listopada o godzinie 19.00 w Ośrodku Kultury „Andaluzja” w Piekarach Śląskich wystąpi utytułowany baryton, od wielu lat odnoszący sukcesy na międzynarodowej scenie, regularnie koncertujący na deskach scen francuskich – Jarosław Kitala. Będzie mu towarzyszyć znakomita utalentowana klawesynistka – Hanna Balcerzak, która jako solistka i kameralistka koncertowała w Polsce, Niemczech, Francji, Anglii oraz w Stanach Zjednoczonych. Natomiast 29 listopada o godzinie 19.00 w Bazylice w Piekarach Śląskich w koncercie „Hear the voice” usłyszymy dzieła Gorczyckiego, Byrda, Tallisa i Nowowiejskiego w wykonaniu zespołu Cracow Royal Singers. Wstęp na oba koncerty jest wolny.

Co charakterystyczne dla Festiwalu, wielu zagranicznych gości zaprezentuje muzykę polską, na czele z dziełami Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz drugiego jubilata – Feliksa Nowowiejskiego. Obaj kompozytorzy w swojej twórczości inspirowali się podobną tematyką oraz są autorami muzyki do dwóch niezwykle istotnych w historii Polski hymnów: Gorczycki – „Gaude Mater Polonia”, Nowowiejski – „Rota”. Nie zabraknie przy tym jednak arcydzieł literatury światowej na czele z kompozycjami jubilatów J. Haydna i G.P. Telemanna oraz wielkich arcydzieł mistrzów – J.S. Bacha i W.A. Mozarta, a to wszystko w specjalnie zamówionych projektach na Festiwal.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.