Wiadomości z Piekar Śląskich

Finansowe wsparcie przy zakupie fotowoltaiki

  • Dodano: 2022-05-19 14:15

Inwestycja w instalacje odnawialnych źródeł energii potrafi być finansowym wyzwaniem dla niejednej osoby czy firmy. Jednorazowy wydatek może być bardzo duży, stąd nierzadko to właśnie kwestie finansowe są hamulcowym w całym procesie. Sprawdzamy, na jakie wsparcie możemy liczyć.

Dofinansowania do fotowoltaik – zasady

Zielona energia wciąż jest w fazie rozwoju – to coś nowego, co brzmi obiecująco i kusi kolejnych chętnych. Jednocześnie, fotowoltaika wciąż nie jest tak powszechna, by kosz produkcji znacząco się obniżył. Co nie znaczy, że nie jest taniej. Osoby, które kupowały instalację kilka lat temu o obecnych cenach mogły jedynie pomarzyć. Interesująco prezentuje się też obecna oferta różnego rodzaju programów wsparcia – dofinansowania do fotowoltaik to przede wszystkim programy ogólnopolskie, ale zdarzają się także mniejsze, regionalne akcje skierowane do wybranych grup chętnych. 

Niezależnie od tego, która z propozycji bardziej nam odpowiada, jedno jest pewne – po dofinansowanie warto wnioskować, bo to się po prostu opłaca. Pieniądze, które można dostać to spory procent całkowitej kwot, potrzebnej na montaż instalacji.

Rządowe programy wsparcia

Najpopularniejsze obecnie programy to te, w ramach których można dostać bezzwrotną dotację, jeśli jesteśmy właścicielami niedawno uruchomionej instalacji fotowoltaicznej i wykorzystujemy ją na własny użytek. Nie ma w tym haczyków, ale trzeba pamiętać, że wysiłek finansowy i tak trzeba podjąć – czyli sfinansować całość z własnej kieszeni i dopiero później ubiegać się o zwrot określonej części. 

Ile dokładnie można dostać? To zależy, w ramach jakiego programu zamierzamy aplikować. Najpopularniejszy w tej chwili, rządowy program Mój Prąd zakłada możliwość jednorazowego wsparcia w wysokości połowy poniesionych kosztów. Sporo? Niestety, ale są ograniczenia. Po pierwsze, maksymalna kwota, którą dostaniemy to 5 tysięcy złotych. Po drugie, zwiększenie kwoty wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Np. możemy wnioskować o dodatkowe pieniądze, jeśli w ramach instalacji posiadamy własny magazyn energii. Dodatkowo punktowanych elementów jest kilka. Ale nie ma możliwości, aby zgarnąć dotację na każdy z nich – ustawodawca przewidział górny limit sumarycznego wsparcia.

Fotowoltaika a czyste powietrze

Po pieniądze można aplikować także do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach trwającego obecnie programu Czyste Powietrze przewidziano także dofinansowania do fotowoltaik. Jakie są zasady? Bardzo podobne, jak w przypadku Mojego Prądu. Także i tu musimy zmieścić się w limitach. Nie dostaniemy jednorazowo więcej niż 5 tysięcy złotych, jeśli wnioskujemy jedynie o wsparcie w zakupie odnawialnej energii. Maksymalna przyznana kwota może stanowić do 50 procent kosztów kwalifikowalnych.
Zalety? Można wnioskować nie tylko o dopłatę do paneli słonecznych. W ramach programu przewidziano także kasę m.in. na zmianę systemu ogrzewania domu na bardziej ekologiczne. 
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.