Piekary Śląskie - portal miejski PiekarySlaskie.com.pl

Wiadomości z Piekar Śląskich

I półrocze pracy policji podsumowane

  • Dodano: 2014-08-06 13:00

Możemy już podsumować stan bezpieczeństwa i porządku publicznego w województwie śląskim w I półroczu 2014 roku. Odnotowaliśmy mniej przestępstw, za to wzrosła ich wykrywalność. Na drogach nadal zagrożeniem są nietrzeźwi kierowcy, których zatrzymaliśmy więcej niż tym samym okresie 2013 roku.


Od 1 stycznia do 30 czerwca 2014 roku w województwie śląskim wszczęto prawie 54 tys. postępowań przygotowawczych w związku z popełnieniem różnego rodzaju przestępstw. Jest to o blisko 7 tys. mniej, niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Rośnie natomiast ich wykrywalność. W pierwszym półroczu tego roku wyniosła ona 75,4 %,, czyli była wyższa o 2,2% niż przed rokiem.

W kategorii przestępstw o charakterze kryminalnym wszczęto o 5,5 % mniej postępowań przygotowawczych niż w analogicznym okresie 2013 roku. W liczbach bezwzględnych daje to spadek o prawie 2,5 tys. zdarzeń kryminalnych. W tej kategorii wskaźnik wykrycia wyniósł 62,4 %.

Analizując dane dotyczące siedmiu najbardziej społecznie uciążliwych kategorii przestępstw(do których zalicza się udział w bójce lub pobiciu, uszkodzenie ciała, przestępstwa rozbójnicze, kradzieże, kradzieże z włamaniem, kradzieże i kradzieże z włamaniem samochodów oraz uszkodzenia mienia) wszczęliśmy mniej o blisko 4 tys. postępowań przygotowawczych i odnotowaliśmy wskaźnik wykrycia na poziomie 44,2%. Wzrosła wykrywalność w najbardziej dokuczliwych dla obywateli: kradzieżach z włamaniem – o 2%, kradzieżach – o 2,7% i kradzieżach samochodów – aż o 4%.

W porównaniu do I półrocza 2013 roku więcej było wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych oraz rannych, natomiast mniej kolizji. W 2087 wypadkach drogowych życie straciło 120 osób, a 2548 zostało rannych. Wzrosła liczba zatrzymanych kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu – w pierwszym półroczu 2014 roku było ich aż 7898, czyli o ponad 14% więcej niż w tym okresie 2013 roku. Nie bez znaczenia w tym przypadku są przeprowadzane cyklicznie wojewódzkie działania „Trzeźwość” i coraz większa ilość nowoczesnych alkomatów, w jakie wyposażeni są policjanci.

W analizowanym okresie, w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, odnotowaliśmy spadek liczby podejrzanych o 2,7%. W pierwszym półroczu tego roku było ich łącznie 24 299, w tym 1404 nieletnich sprawców czynów karalnych. Wzrosła natomiast liczba osób zatrzymanych na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa w siedmiu wybranych kategoriach. Zatrzymaliśmy takich sprawców 3969, czyli o 31% więcej niż przed rokiem.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.