Wiadomości z Piekar Śląskich

Inwestycji ciąg dalszy…

  • Dodano: 2018-04-18 13:15

Piekary Śląskie nie zwalniają tempa, jeśli chodzi o inwestycje. Efekty projektów zrealizowanych w ostatnim czasie widać gołym okiem, a te, które w dalszym ciągu są realizowane, nabierają już realnych kształtów. Nowy budynek szpitala, basen na MOSiRze, Centrum Usług Społecznych czy nowa filia Żłobka Miejskiego to tylko część z nich!

Wśród niedawno zrealizowanych kluczowych inwestycji nie sposób pominąć nowego budynku Szpitala Miejskiego, na który do tej pory miasto wydało około 43 milionów złotych ze środków własnych. W dalszych etapach realizacji tej inwestycji czekają nas jeszcze między innymi konieczne wyburzenia, budowa niezbędnej infrastruktury wokół placówki oraz adaptacja starych budynków do nowych funkcji. Piekary Śląskie skutecznie zabiegają o wszelkie możliwe środki na realizację obranych celów, czego dowodem jest między innymi przyznanie w ostatnich dniach Piekarskiemu Centrum Medycznemu 360 tysięcy złotych z rezerwy krajowego budżetu na budowę nowoczesnej sterylizatorni. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom najwyższy poziom opieki medycznej na miarę XXI wieku.

Utworzenie Centrum Usług Społecznych w Piekarach Śląskich to kolejna inwestycja, którą w szczególności doceniają członkowie piekarskich stowarzyszeń. Od kilku tygodni każda sformalizowana piekarska grupa, która zgłosi taką potrzebę, może skorzystać ze świeżo wyremontowanych sal i pomieszczeń budynku przy ulicy Żwirki 23. Inwestycja ta możliwa była dzięki unijnemu dofinansowaniu, a jej całkowity koszt wyniósł niemalże 5 milionów złotych.

Z końcem ubiegłego roku zakończona została również inwestycja polegająca na rozbudowie bazy sportowej na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piekarach Śląskich, której efektem jest między innymi nowe boisko wielofunkcyjne, korty do tenisa, boisko do badmintona, ścianka treningowa z elementami zagospodarowania, nowoczesny plac zabaw dla dzieci oraz rolkowisko/lodowisko. Intensywne prace na terenie MOSiRu wciąż jednak trwają. Ich efektem będzie nowe, bezpieczne i atrakcyjne dla mieszkańców kąpielisko oraz wodny plac zabaw dla dzieci (zdjęcia i grafika poniżej). Koszt budowy basenu i zagospodarowania terenu wokół niego to niemalże 7 milionów złotych.

Już niebawem (z początkiem maja) najmłodsi piekarzanie oraz ich rodzice zaczną także korzystać z nowo wyremontowanej i wyposażonej Filii Żłobka Miejskiego, na której uruchomienie miasto również pozyskało fundusze unijne. Koszt dostosowania pomieszczeń budynku przy ul. Bytomskiej 81 (były budynek Młodzieżowego Domu Kultury nr 2) wyniósł około 1,2 miliona złotych. Realizowany projekt unijny pozwoli zapewnić opiekę najmłodszym, podczas gdy ich rodzice będą mogli podjąć zatrudnienie lub powrócić na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem/wychowaniem dziecka.

Sukcesywnie realizowane są również inwestycje w ramach Budżetu Obywatelskiego. Ich pomysłodawcami są sami mieszkańcy, którzy najlepiej wiedzą czego brakuje, lub co należałoby poprawić w ich najbliższym sąsiedztwie. Mimo że na drodze do realizacji projektów często pojawiają się problemy, docelowo wszystkie wygrane pomysły stają się rzeczywistością. Zdjęcia z realizowanych w ostatnich tygodniach projektów BO również zamieszczamy poniżej (parking w Kozłowej Górze oraz podjazd przy MP nr 5).

Jakie inwestycje zaplanowano na najbliższy rok? Wśród najważniejszych wymienić należy przebudowę skrzyżowania ul. Podmiejskiej z Drogą Wojewódzką nr 911, budowę drogi łączącej ul. Podmiejską w Piekarach Śląskich z ul. Szybową w Radzionkowie, budowę zintegrowanego węzła przesiadkowego wraz z systemem ścieżek rowerowych na terenie miasta oraz rewitalizację parku przy ulicy Stanisława Wyspiańskiego w Brzozowicach-Kamieniu. Wszystkie inwestycje realizowane będą zgodnie z przyjętym harmonogramem działań, który skutecznie realizuje Wydział Inwestycji i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również