Stres, duże wyzwanie, a zarazem możliwość nabycia nowego doświadczenia. Zmiana pracy wiąże się z niepewnością tego, co nadejdzie jutro. Polacy jednak coraz częściej zmieniają pracodawców. Z czego to wynika? Już wyjaśniamy!
Dlaczego zmieniamy środowisko pracy?
Zmiana pracy następuje z wielu powodów. W większości przypadków wpływa na nią nieprzyjemna atmosfera panująca w biurze, a także konflikt pomiędzy dwoma stronami – pracodawca i pracownik.
Na taką decyzję o zmianie pracy decydują się również osoby, które uświadomiły sobie, że tkwią w martwym punkcie swojej kariery i borykają się z wypaleniem zawodowym. Czują, że firma, w której pracują, nie ma im nic nowego do zaoferowania – perspektyw na rozwój, kreatywność i realizowanie nowych pomysłów.
Niskie zarobki, opóźnienia w wynagrodzeniach, a także brak motywacyjnych nagród – to kolejne powody, dla których zarówno młodzi jak i doświadczeni pracownicy zmieniają firmę. Lepsze zarobki, możliwość pracy hybrydowej bądź zdalnej, dodatki pracownicze w postaci bonów świątecznych, czy kart sportowych – na takie elementy zwracają uwagę osoby poszukujące nowej pracy.
Jak często zmieniamy pracę?
Przeciętny Polak zmienia pracę raz na pięć lat. Czy to zbyt często, czy późno? Nie nam to oceniać. Serwis pracy GoWork to miejsce, w którym codziennie pojawiają się setki ogłoszeń o pracę, a to oznacza, że polski rynek pracy jest niezwykle dynamiczny i osoba bezrobotna może znaleźć wolny etat.
Wiele osób zastanawia się, czy warto zmienić pracę, czy może jednak zostać na nielubianym stanowisku i spróbować jakoś przezwyciężyć swoją wewnętrzną niechęć? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością światowy kryzys ekonomiczny nie sprzyja podejmowaniu ryzykownych decyzji, jaką jest zmiana pracodawcy. Jednak jeśli jesteśmy zniechęceni, wypaleni i zmęczeni, lepiej zadbać o swoje zdrowie psychiczne i rozejrzeć się za nowym etatem.
Pamiętaj jednak, że zbyt częsta zmiana stanowiska (raz na kilka miesięcy) również nie jest niczym dobrym. Nowy pracodawca może pomyśleć, że jesteś osobą, której brak wytrwałości i że nie potrafisz skupić się na powierzonych Ci zadaniach.
Korzyści ze zmiany pracy
Nowa praca to nowe obowiązki, nowe znajomości, biuro, a co za tym idzie powiew świeżości i zastrzyk energii. Zmiana miejsca pracy niesie za sobą nie tylko wiele korzyści w życiu zawodowym, ale również w sferze prywatnej. Imprezy integracyjne czy szkolenia są okazją do zawiązywania nowych znajomości. Natomiast wyższe wynagrodzenie skutkuje poprawą jakości życia. Wiele osób nareszcie może pozwolić sobie wyjechać na wymarzone wakacje, czy zakupić sprzęt do domu, na który wcześniej nie było ich stać.
Kolejną korzyścią ze zmiany pracy jest satysfakcja z wykonywania nowych obowiązków. Brak stagnacji, możliwość rozwoju się w nowych dziedzinach – wszystko to sprawia, że podnosimy swoje kwalifikacje i nawiązujemy cenne kontakty biznesowe itd. Kto wie, czy w przyszłości nie pomyślisz o otworzeniu swojej działalności? Takie doświadczenie z pewnością Ci się wtedy przyda.