Wiadomości z Piekar Śląskich

Jak czyścić złotą, a jak srebrną biżuterię?

  • Dodano: 2024-03-14 17:15

Biżuteria z metali szlachetnych to nie tylko efektowna ozdoba. Często jest wartościową pamiątką, z którą wiąże się duży ładunek emocjonalny, symbolem międzyludzkich więzi, a czasami również lokatą kapitału. Aby prawidłowo spełniała każdą z tych funkcji, powinna być poddawana regularnemu czyszczeniu oraz odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. 

Sposoby przechowywania biżuterii

Decyzja o tym, jak przechowywać biżuterię, nie powinna być przypadkowa. Nieodpowiednie warunki jej magazynowania mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na jej wygląd i trwałość. Nie warto wrzucać jej do pierwszej z brzegu szuflady, a już na pewno nie wolno przechowywać jej w łazience. Dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie stojaki, czy wieszaki, które zapobiegają np. plątaniu się łańcuszków. Pierścionki w sklepie Lilou, bransolety czy naszyjniki dobrze też przechowywać w szkatułkach, czy pudełkach z przegródkami i miękką wyściółką. Dla osoby posiadającej więcej ozdób polecane są pojemniki wielopoziomowe. 

U tych, którzy lubią móc szybko zdjąć i założyć biżuterię, sprawdzą się tacki i talerzyki, zwłaszcza z wbudowanymi małymi stojakami i wieszakami, często w formie roślin albo zwierząt. A tym, którzy często podróżują, szczególnie poleca się zakup etui, które pozwoli na bezpieczny transport ich kosztowności i ochronę przed zagubieniem. 

Srebro – właściwości i sposób pielęgnacji

Biżuteria wykonana ze srebra cieszy się dużą popularnością ze względu na kilka swoich specyficznych cech, takich jak: trwałość, ponadczasowa elegancja, brak działania alergizującego i przystępne ceny. 

Ma ona jednak również jedną wyraźną cechę ujemną – bez odpowiedniej pielęgnacji pokrywa się nalotem, ciemnieje i traci połysk. Na szczęście istnieje sporo metod, alby srebrne pierścionki, bransolety czy kolczyki przywrócić do świetności. 

Do najpopularniejszych domowych sposobów czyszczenia srebra należą:

  • rozpuszczone szklance ciepłej wody łyżeczka soli i sody oczyszczonej  – wystarczy wlać je do plastikowej miseczki wyłożonej folią aluminiową, ułożyć na dnie srebrne precjoza, pozostawić na godzinę, a następnie przepłukać zimną wodą i wypolerować miękką tkaniną
  • pasta do zębów – bez wybielaczy i o niskiej zawartości sodu, aby nie odbarwiła srebra – nakładamy na miękką szmatkę, polerujemy, płuczemy pod zimną wodą i suszymy
  • sok z cytryny –  miękka, zwilżona w nim szmatka pięknie oczyści biżuterię z nalotu. 

Najstarszym domowym sposobem czyszczenia srebra jest polerowanie go za pomocą miękkiej, wilgotnej szmatki, zanurzonej w popiół. Ale ten materiał w dobie ekologicznych źródeł energii staje się coraz rzadszy, a poza tym, nieodpowiednio dobrany może naszą biżuterię porysować. 

Czyszczenie biżuterii ze złota 

Złoto wykazuje się dużą odpornością na środki chemiczne, również na kwasy, nie ulega korozji, nie zmienia się pod wpływem warunków otoczenia. Dlatego jest metalem tak cenionym w jubilerstwie. Wykonana z niego biżuteria długo pozostaje piękna, zachowując swoją formę i blask. Aby zawsze prezentowała się świeżo i efektownie, warto wiedzieć o domowych sposobach jej czyszczenia i pielęgnacji. 

Środkami, które można bezpiecznie stosować do czyszczenia złota w warunkach domowych są:

  • płyn do naczyń połączony z sodą oczyszczoną i ciepłą wodą – biżuterię należy pozostawić w tym roztworze na pół godziny, a następnie wyczyścić miękką szczoteczką, opłukać i wypolerować np. flanelą bądź irchą
  • papka z sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia wymieszanych z wodą – wtarta w złotą biżuterię, a następnie wypłukana przywróci blask, który utracił ulubiony złoty naszyjnik, zaręczynowy pierścionek czy ślubna obrączka
  • denaturat – idealny środek do oczyszczenia złotej biżuterii z nalotu i odświeżenia jej koloru, w ten sam sposób zadziałać mogą również sok z cytryny, cebuli albo ocet. 

Czyszczenie biżuterii to również usługa oferowana przez wiele firm i sklepów jubilerskich. Osoby, które nie chcą korzystać z domowych sposobów, a jednocześnie marzą o pięknym wyglądzie i trwałości swoich kosztowności, mogą śmiało powierzyć je w ręce profesjonalistów. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.