Wiadomości z Piekar Śląskich

Już w niedzielę Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich

  • Dodano: 2022-08-19 07:30, aktualizacja: 2022-08-18 20:41

W niedzielę 21 sierpnia odbędzie się tegoroczna Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich pod hasłem: “Posłani w pokoju Chrystusa”. Pielgrzymki stanowe mają niezwykle bogatą historię. Nie bez przyczyny mówi się, że Piekary są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej.

“Już za kilka dni razem z Maryją, Matką Sprawiedliwości i Miłości Społecznej będziemy uwielbiać miłosiernego Boga w duchu liturgii Słowa Bożego dzisiejszej niedzieli: »Z nadzieją czekałem na Pana, a On pochylił się nade mną i wysłuchał mego wołania«. Mam nadzieję, że na piekarskim wzgórzu spotkam się zarówno z reprezentacją kobiet każdej parafii, jak również z przedstawicielkami wszystkich wspólnot zakonnych posługujących w naszej archidiecezji. Osobom życia konsekrowanego, szczególnie ze wspólnot kontemplacyjnych w Polsce i za granicą, dziękuję za modlitewne wsparcie oraz ofiarowanie cierpień w intencji piekarskich pątniczek, duchowych owoców pielgrzymki, a także dobrej pogody. Polecam też naszą pielgrzymkę modlitwie całej archidiecezjalnej wspólnoty” – napisał ks. Wiktor Skworc, Arcybiskup Metropolita Katowicki.

Program Pielgrzymki Kobiet i Dziewcząt

  • 8.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu  NMP.
  • 8.30 – Modlitwa różańcowa. Litania za wstawiennictwem bł. ks. Jana Machy.
  • 9.30 – Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Powitanie pątniczek. Słowo społeczne abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego.
  • 11.00 – Msza św. pod przewodnictwem i z homilią bp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego.
  • 13.45 – Godzina ewangelizacyjna.
  • 15.00 – Nieszpory maryjne pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka.

Osoby, które pozostaną w domach bezpośrednią transmisję z pielgrzymki będą mogły śledzić na antenach: Telewizji Polonia i TVP Katowice oraz stacji radiowych: Radio eM i Radio Katowice. Również Parafia Imienia NMP i Św. Bartłomieja będzie relacjonować wydarzenie w internecie.

Do Piekar Śląskich pielgrzymowali goście, wśród których byli m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski i Józef Glemp. W latach 1965-1978 Słowo Boże na Kalwarii głosił także Karol Wojtyła.

UTRUDNIENIA W RUCHU

Zamknięcia dróg i zakaz parkowania

Na terenie miasta nastąpi zmiana organizacji ruchu. 21 sierpnia wprowadzony zostanie zakaz poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprawnionych służb) od skrzyżowania z ul. Ziętka do skrzyżowania z ul. Jana Pawła II w godzinach od 7.00 do 18.00.

W dniach 20 sierpnia od godziny 17.00 do 21 sierpnia do godz. 18.00 wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się i postoju na ul. Bytomskiej od skrzyżowania z ul. Ziętka do ul. Studziennej, na ul. Studziennej, ul. Ficka, ul. Popiełuszki oraz Placu Maryjnym.

Gdzie możemy zaparkować?

  • parking przy ul. Ziętka – na wysokości byłej KWK Piekary
  • ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami)
  • ul. Karola Miarki, parking przy Centrum Handlowym.

Handel

Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pod Lipami do skrzyżowania z  ul. Ziętka. Handel odbywać się będzie wyłącznie dla posiadaczy zezwoleń Urzędu Miasta Piekary Śląskie. Stanowiska handlowe zostaną usunięte do godz. 18.00 w dniu 21 sierpnia .

Komunikacja miejska

21 sierpnia w godzinach 7.00 – 18.00 zmianie podlegać będzie funkcjonowanie komunikacji autobusowej na zamkniętym odcinku ul. Bytomskiej. Wyłączone zostaną przystanki Piekary Bazylika (w obu kierunkach) oraz Piekary Dwór (w kierunku Bytom). Autobusy pojadą ul. Bytomska, a następnie skręcą w ul. Ziętka i skierują się do ul. Jana Pawła II.

Już w niedzielę Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również