Wiadomości z Piekar Śląskich

Komunikacyjna rewolucja w Metropolii trwa.

  • Dodano: 2018-03-06 14:15

Przed nami kolejny etap komunikacyjnej rewolucji w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Wspólny cennik dla biletów dobowych, tygodniowych, miesięcznych i kwartalnych. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 kwietnia, ale warto już teraz przygotować się na wejście ich w życie, zwłaszcza planując zakup kolejnych biletów okresowych.

Ujednolicenie taryf jest możliwe dzięki porozumieniu, które w połowie grudnia zostało zawarte pomiędzy Metropolią a trzema organizatorami transportu publicznego – KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry. To komunikacyjna rewolucja, bo pasażerowie, którzy regularnie z niej korzystają, nie muszą się już dłużej martwić czy posiadają odpowiedni bilet, by pojechać autobusem, tramwajem lub trolejbusem danego organizatora.

Oto część zmian, które wprowadza GZM:

  1. Wspólne bilety okresowe trafią do przedsprzedaży w połowie marca. Już wtedy będzie można doładować nimi swoją kartę ŚKUP, ale trzeba pamiętać, że tak kupiony bilet będzie można aktywować najwcześniej 1 kwietnia. Wtedy też rozpocznie się jego ważność. Papierowe odpowiedniki tych biletów (dotyczy to pasażerów MZK Tychy) trafią do sprzedaży pod koniec marca.
  2. Nowa taryfa oznacza nowe, niższe cenny. Bilet na jedno miasto (autobusy, tramwaje, trolejbusy) będzie kosztował 93 zł, bilet na całą sieć (na dwie i więcej gmin; na autobusy, tramwaje, trolejbusy) według nowego, ujednoliconego cennika będzie kosztował 138 zł. W niektórych przypadkach bilety nieco zdrożeją, ale w zamian pasażerowie zyskają możliwość podróżowania (bez limitu przejazdów) po znacznie większym obszarze niż dotychczas. Dla przykładu bilet miesięczny w MZK Tychy na dwie i więcej gmin (autobusy i trolejbusy) będzie kosztował 126 zł, a według starego cennika kosztował – 120 zł.
  3. W sprzedaży nie będą już dostępne bilety KZK GOP z limitem przejazdów. Celem jest uproszczenie taryfy oraz jej maksymalna integracja pomiędzy trzema organizatorami transportu w Metropolii. Pasażerowie kupując dany bilet okresowy zyskają za to nielimitowaną możliwość podróżowania autobusami, tramwajami i trolejbusami.
  4. Przypomnijmy, że ponad rok temu papierowe bilety okresowe w KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry zostały stopniowo wycofane ze sprzedaży. Podobnie będzie teraz w MZK Tychy. Oznacza to, że od 1 kwietnia nie będzie można już kupić papierowego biletu kwartalnego, a od 1 czerwca – papierowego biletu miesięcznego. Zachęcamy, aby już teraz wyrobić sobie kartę ŚKUP.
  5. Pasażerowie rozpoczynający swoją podróż w pojazdach MZK Tychy, muszą pamiętać aby kupić bilet ważny „od daty”, a nie „od pierwszego skasowania”. Powodem jest brak kasowników ŚKUP, które są konieczne, by aktywować bilet „od pierwszego skasowania”.
  6. Dzieci i młodzież do 16 lat jeżdżą bezpłatnie. Przypominamy o wyrobieniu karty ŚKUP, ponieważ to na niej kodowana jest ta ulga. Okres przejściowy, w czasie którego uprawnienie to jest honorowane na podstawie ważnej legitymacji szkolnej, trwa do końca marca.

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na stronie Metropolii: metropoliajedziemy.pl

Komunikacyjna rewolucja w Metropolii trwa.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.