Wiadomości z Piekar Śląskich

Ksiądz Ficek śląski - widowisko mappingowe na wzgórzu kalwaryjskim

  • Dodano: 2019-08-08 11:30

Fasada kościoła na terenie piekarskiej Kalwarii 25 sierpnia zamieniona zostanie w gigantyczną scenę, na której światło, w trakcie pokazu mappingowego, “zatańczy” historię wielkiego Ślązaka – ks. Jana Alojzego Ficka. Widowisko zostało przygotowane przez Śląski Teatr Światła Stowarzyszenia WRAZIDLOK.

Ksiądz Jan Alojzy Ficek to administrator, a do roku 1862 proboszcz piekarskiego kościoła Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja, budowniczy kościoła, inicjator ruchów trzeźwościowych na Śląsku, gorliwy kapłan, animator ruchu wydawniczego i czytelniczego. W roku 170-tej rocznicy zakończenia budowy kościoła piekarska parafia, we współpracy ze Stowarzyszeniem Wrazidlok, zorganizowała cykl wydarzeń, które mają przypomnieć dzieło tego legendarnego księdza. Patronat nad obchodami rocznicy objął Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc i Prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj.

Cieszę się, że niezwykły ksiądz jakim był Jan Alojzy Ficek zostanie przypomniany w tak niecodzienny sposób. Posługa księdza Ficka to szereg wspaniałych osiągnięć. Mój poprzednik korzystając z pomocy tysięcy Ślązaków zbudował Bazylikę, krzewił trzeźwość wśród tysięcznych rzesz, wydawał polskie książki i gazety, zaś cała jego aktywność to wspaniały przykład katolicyzmu społecznego, nurtu, w którym zaciera się granica pomiędzy duchownymi i świeckimi, a gdzie najważniejsze jest wspólne działanie w interesie wspólnym. Koniecznie należy podkreślać i przypominać, że działalność tego legendarnego farorza wyrastała z żarliwej pobożności maryjnej – zaznacza Krzysztof Fulek, proboszcz kościoła NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich.

Z okazji jubileuszu grupa pasjonatów ze Stowarzyszenia Wrazidlok przygotowała cykl wydarzeń upamiętniających działalność legendarnego księdza. W lutym mieszkańcy Piekar Ślaskich mieli okazję zobaczyć specjalne przedstawienie historyczne poświęcone postaci księdza Ficka. Dziś, serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w niezwykłym pokazie mappingowym na fasadzie Kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego na piekarskim wzgórzu kalwaryjskim, który odbędzie się 25 sierpnia o godz. 21.00.

Piekary Śląskie miały szczęście, że kapłan-wizjoner, do tego niezwykle gorliwy i pracowity działał na terenie miasta kilka dekad. Do dziś jeden z symboli miasta to Bazylika, którą ksiądz Ficek wybudował, ale co chyba ważniejsze ten ksiądz sprzed ponad stu lat uczył nas, że razem potrafimy  podejmować się wielkich wyzwań i im sprostać. Jako gmina staramy się wspierać przedsięwzięcia nowatorskie, wizjonerskie, łamiące stereotypy. Pokaz mappingowy na fasadzie świątyni, to harmonijne połączenie tradycji ze współczesnością. Zapraszam mieszkańców Piekar i gości na to niezwykłe wydarzenie – mówi Sława Umińska-Duraj, Prezydent Miasta Piekary Śląskie.

Kościół od wieków szukał nowoczesnych narzędzi służących ewangelizacji. W Roku Pańskim 2019 będziemy wspominać wielkiego kapłana sprzed prawie dwustu lat korzystając z najnowszej technologii. Dziś sięgamy po najnowszą technikę by światło znów wspierało wzrost duchowego ziarna. Ksiądz Ficek to wielka postać nie tylko dla Kościoła, czy Piekar Śląskich, ale przede wszystkim dla Śląska. Ksiądz Ficek i ksiądz Szafranek są dla naszego kościoła śląskiego, jak Piotr i Paweł dla Kościoła Powszechnego – podkreśla abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Plan wydarzenia - 25 sierpnia, wzgórze kalwaryjskie w Piekarach Śląskich:

  • 21.00 – przywitanie gości
  • 21.10 – początek mappingu
  • 21.30 – koncert pieśni religijnych
  • 22.00 – fotołowy – część przygotowana dla fotografów

Więcej informacji: Facebook Wrazidlok.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również