Wiadomości z Piekar Śląskich

Mieszkanka Piekar oszukana na 4 tysiące złotych przez internetowego złodzieja

  • Dodano: 2023-08-31 10:15

Niemal każdego dnia na policję zgłaszają się osoby, które dostały podejrzane SMS-y, maile albo wiadomości w komunikatorach internetowych. Ostatnio, szczególnie często otrzymują je sprzedający towary na popularnych portalach sprzedażowych. Pamiętajmy, aby nie klikać w nieznane dziwnie wyglądające linki. "Kliknięcie" w takie linki powoduje, że na naszym urządzeniu instalujemy hakerskie oprogramowanie. Jego celem jest wyłudzenie danych do logowania się w aplikacji bankowej.

Mieszkanka Piekar oszukana na 4 tysiące złotych 

Do piekarskiej komendy zgłosiła się mieszkanka naszego miasta, która powiadomiła, że padła ofiarą oszusta. Kobieta za pośrednictwem portalu sprzedażowego postanowiła sprzedać przedmiot. Po paru minutach od aktywowania ogłoszenia otrzymała wiadomość SMS z informacją, że jej przedmiot został kupiony, lecz aby otrzymać pieniądze musi "kliknąć" w przesłany link. Po kliknięciu link kobieta została przekierowana na stronę łudząco podobną do tej z portalu sprzedażowego. W następnych krokach miała uzupełnić dane dotyczące rachunku bankowego oraz karty płatniczej. Piekarzanka nabrała podejrzeń i zrezygnowała z uzupełnienia danych. Po pewnym czasie ponownie otrzymała wiadomość SMS o podobnej treści. To utwierdziła ją w przekonaniu, że ktoś upił jej przedmiot i tym razem podała wszystkie dane potrzebne do logowania. Chwilę po tym otrzymała wiadomość, że ktoś aktywował na innym telefonie aplikację mobilną banku oraz o wykonał przelew bankowy na kwotę 4000 złotych. 

Zasady bezpieczeństwa w sieci 

  • Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców.
  • Nie otwieramy żadnych linków, załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła (smishing)
  • Nie podajemy numerów kart płatniczych oraz kodów zabezpieczających
  • Nie zapisujemy loginu ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące.
  • Nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych, nawet do osób bliskich.
  • Nie podajemy w wiadomościach czy rozmowie telefonicznej naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze podszywający się pod nich oszuści.
  • Warto też zadbać o programy antywirusowe, chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).
Uważaj na internetowych oszustów! Policja radzi jak nie dać się oszukać / fot. Śląska.POLICJA.pl


Źródło: Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również