Wiadomości z Piekar Śląskich

MPWiK obniża koszty działalności

  • Dodano: 2022-01-03 08:30, aktualizacja: 2022-01-03 08:37

Większość inwestycji przeprowadzanych w minionych dwóch latach przez piekarską spółkę wodociągową ma jeden wspólny mianownik – obniżenie kosztów własnych.

Dzięki temu Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji stara się utrzymać taryfy na stałym poziomie.

Rok 2021 przyniósł kolosalne podwyżki wody, prądu, gazu i paliw, a także wzrost kosztów wywozu i utylizacji odpadów. Majowa podwyżka taryf za dostawę wody i odbiór ścieków nie skompensowała wzrostu cen mediów i odpadów.

– Taki, niekorzystny dla MPWiK rozwój zdarzeń i  skala wzrostów cen dostaw i usług była  dużym zaskoczeniem, ale jednocześnie zmotywowały nas do podjęcia pilnych działań dostosowujących  koszty funkcjonowania spółki do zmieniających się warunków rynkowych  – mówi Marek Tokarz – prezes MPWiK w Piekarach Śląskich.

Na podstawie wewnętrznych analiz piekarskie wodociągi opracowały plan inwestycji, którego celem jest nie tylko rozwój sieci wodno-kanalizacyjnej, ale przede wszystkim ograniczenie kosztów spółki, tak by taryfy za usługi dla mieszkańców pozostały, w miarę możliwości, na niezmienionym poziomie.

Jak zaoszczędzić na wodzie?

Hurtowa cena wody dostarczanej przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. do Piekar Śląskich wzrosła od 1 lipca 2021 roku o blisko 10 proc. za 1 m3. Ponieważ GPW jest jedynym dostawcą wody dla miasta, sprawa ma znaczenie strategiczne. W takiej sytuacji w MPWiK podjęto prace nad podziałem miejskiej sieci wodociągowej na opomiarowane strefy, w których monitorujemy ciśnienie oraz parametry dotyczące bilansu wody w danej strefie. Działania Spółki wynikają z potrzeby kontroli nad wyciekami wody z sieci wodociągowej i minimalizowania strat wody przy użyciu narzędzi informatycznych.

Już na przełomie lat 2019 i 2020, w Piekarach Śląskich uruchomiono pierwszy w Polsce, o takiej skali, zdalny odczyt wody w skali całego miasta. Trzeba było zaledwie kilku miesięcy by stwierdzić, że uruchomiony system, w obliczu pandemicznych obostrzeń daje Spółce i mieszkańcom duże korzyści.

Stworzony system anten, koncentratorów i serwerów, czytających, przesyłających, gromadzących i analizujących dane z nakładek na wodomierze jest stale rozbudowywany i wzbogacany o nowe funkcjonalności. To właśnie ten sam system jest obecnie wykorzystywany do wspomnianego strefowania miejskiej sieci i szybkiego wykrywania wycieków wody. System rejestrując dane w czasie rzeczywistym pozwala na natychmiastowe wykrycie wycieków, zanim te ujawnią się na powierzchni terenu. Szybka lokalizacja miejsc wycieku to szansa na ograniczenie strat wody i zmniejszenie kosztów jej zakupu. Na terenie miasta działa już 6 takich stref – wszystkie powstały w tym roku, a docelowo powstanie ich około 15.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również