Wiadomości z Piekar Śląskich

MPWiK stale modernizuje sieć

  • Dodano: 2022-01-20 06:30, aktualizacja: 2022-01-19 22:35

Jednym z działań prowadzonych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. jest systematyczna rozbudowa i unowocześnianie miejskiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Nowe rury to mniej awarii, a co za tym idzie mniejsze straty. Miasto jest zwodociągowane i skanalizowane w 100%, a długość miejskiej sieci wodociągowej wraz z przyłączami wynosi ponad 217 km.

Sieć kanalizacyjna jest w większości nowa. Pomimo tego w latach 2020/21 spółka wybudowała ok. 3,5 km sieci wodociągowej z przyłączami oraz 1,6 km kanalizacji sanitarnej z przyłączami. Wdała na to łącznie blisko 1,5 mln zł.

Ważne inwestycje

Ważnymi inwestycjami w zakresie oszczędności wody jest także wymiana pras do osuszania odpadów, które są jednym z elementów ciągu technologicznego obu piekarskich oczyszczalni. Najpierw wymieniona została prasa na większej Oczyszczalni „Północ”, wkrótce wymieniona będzie prasa na Oczyszczalni „Południe”.

Inwestycje te przynoszą korzyści na trzy sposoby. Spółka oszczędza na wodzie, prądzie i kosztach wywozu osadów. Od chwili uruchomienia nowej prasy, co nastąpiło z końcem sierpnia 2021 r. tylko na wodzie oszczędzono około 7000 zł miesięcznie. Nowa prasa jest także znacznie bardziej efektywna. Im osad jest bardziej odwodniony tym jest go mniej, a to przekłada się na wymierne oszczędności. W wyniku tej inwestycji koszty wywozu osadu obniżono o około 20%, a to oznacza, że rocznie zaoszczędzone zostanie około 200 tys. zł., jednocześnie wkrótce MPWiK uruchomi podobną prasę na drugiej oczyszczalni.

Niejako powiązana z kupnem prasy jest inwestycja w nową wagę stacjonarną. Każdy kilogram osadów mniej, to konkretne oszczędności. Dlatego skoro już spółka zainwestowała w prasę, to chce też dokładnie wiedzieć jakie ilości odpadów są wywożone.

Są to kolejne działania oszczędnościowe, które w 2021 r. wdrożyło piekarskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również