Rozrusznik to jeden z najważniejszych elementów układu rozruchowego pojazdu. W przypadku jakichkolwiek problemów z tą częścią, uruchomienie auta nie będzie możliwe. Warto znać najpopularniejsze objawy awarii oraz ich najczęstsze przyczyny, aby móc szybko zidentyfikować problem i podjąć odpowiednie działania. Zapraszamy do lektury!
Rozrusznik samochodowy - co to jest i jak działa?
Rozrusznik to elektryczne urządzenie w samochodzie, bez którego uruchomienie silnika spalinowego nie byłoby możliwe. Składa się on z trzech najważniejszych elementów: silnika elektrycznego, który generuje moc potrzebną do obrotu wału silnika przed jego startem; przekładni, która przekazuje energię z silnika elektrycznego na wał korbowy silnika spalinowego oraz wolanta (bendiksa), czyli mechanizmu, który łączy i odłącza rozrusznik od wału korbowego, gdy silnik zaczyna pracować samodzielnie.
Jak działa rozrusznik samochodowy? Przekształcając energię elektryczną z akumulatora w energię mechaniczną, niezbędną do wprawienia silnika w ruch. Jego awaria powoduje trudności z uruchomieniem pojazdu lub całkowicie to uniemożliwia.
Jakie są objawy awarii rozrusznika?
Typowe objawy uszkodzonego rozrusznika to brak reakcji przy próbie uruchomienia silnika, trzaski, zbyt wolne obroty uniemożliwiające rozruch, a także problemy z przekręceniem wału korbowego. Może też dochodzić do szarpania lub głośnej pracy podczas rozruchu, a rozrusznik może pracować bez rozłączenia lub w ogóle nie obracać wałem, ponieważ bendiks nie łączy się z kołem zamachowym.
Co więcej, kierowcy często sami odpowiadają za awarie rozrusznika, nieświadomie doprowadzając do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy silnik nie chce zapalić, próbują uruchomić go wielokrotnie, co może prowadzić do przegrzania i spalenia rozrusznika. Pamiętaj, że rozrusznik powinien pracować maksymalnie 15 sekund!
Najczęstsze przyczyny awarii rozrusznika
Jedną z najczęstszych przyczyn problemów z rozrusznikiem są zużyte szczotki, które odpowiadają za działanie silnika elektrycznego i z czasem wymagają wymiany. Dobra wiadomość? To znacznie tańsza opcja niż zakup nowego rozrusznika. Kolejnym źródłem mogą być uszkodzone zębatki — zarówno w rozruszniku, jak i kole zamachowym — uniemożliwiające poprawny rozruch silnika.
Problemy pojawiają się także w przypadku przewodów: uszkodzone lub poluzowane zakłócają przepływ prądu, powodując niestabilne działanie rozrusznika lub jego całkowity brak reakcji. Gdy rozrusznik w ogóle nie odpowiada, winowajcą często okazuje się uszkodzony przekaźnik, który blokuje dopływ prądu i uniemożliwia rozruch.
Gdzie kupić nowy rozrusznik samochodowy
Jeśli zauważyłeś, że Twój samochód nie odpala lub występują inne opisane objawy to pierwszym krokiem powinno być zidentyfikowanie przyczyny problemu. W przypadku słabo naładowanego akumulatora możesz spróbować rozwiązać sytuację samodzielnie. Z kolei jeśli problem jest bardziej skomplikowany, np. związany z uszkodzeniem mechanicznym lub elektrycznym, to warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty. Nie czekaj na pogorszenie sytuacji!
Pamiętaj! Jeżeli konieczna będzie wymiana rozrusznika samochodowego to dobrze jest postawić na najwyższą jakość i skorzystać z oferty sprawdzonych dostawców. ARKO to sklep motoryzacyjny w Częstochowie, który od ponad 30 lat specjalizuje się w kompleksowej sprzedaży części samochodowych i akcesoriów od renomowanych producentów. Zaufaj ekspertom i zadbaj o to, by Twój samochód zawsze odpalał bez problemów.