Wiadomości z Piekar Śląskich

Odpowiedzą za dewastację kaplicy Maria Hilf

  • Dodano: 2022-09-13 07:00, aktualizacja: 2022-09-12 21:27

W kwietniu br. informowaliśmy o bezmyślnej dewastacji dokonanej przez wandali przy kaplicy Maria Hilf. Kamery monitorujące zarejestrowały osoby odpowiedzialne za zniszczenia.

Co grozi sprawcom dewastacji?

Teraz prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia. Koszty napraw wyceniono na 46.260 zł, dodatkowo chuliganom grozi też więzienie.

Dwóch mężczyzn zostało oskarżonych o popełnienie przestępstwa z art 288 kodeksu karnego oraz art 108 ustawy o ochronie zabytków. Nie pierwszy już raz mierzymy się z takim bezmyślnym zachowaniem, zatem kontynuujemy zasadę zero tolerancji. Czy to celowego niszczenia, wybijania szyb czy malowania elewacji. Będziemy ścigać sprawców w każdym przypadku, a poza odpowiedzialnością karną za popełnienie wykroczeń czy przestępstw, będziemy dochodzić swoich praw na drodze postępowania cywilnego. - czytamy na stronie UM.

– To dobry moment, żeby podziękować Państwu – mieszkańcom, którzy reagują na takie sytuacje, zgłaszają wszystkie przypadki, interweniują, robią zdjęcia sprawcom i pomagają w ich identyfikacji. Jeśli chcemy żyć w normalnych warunkach, musimy wspólnie zmierzyć się z chuligaństwem – mówi Krzysztof Turzański – I Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie.

Jak informuje Policja, za popełnione czyny dwóm młodym mężczyznom grozi kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Odrestaurowana w 2021 roku kapliczka Maria Hilf to wyjątkowe miejsce w historii Piekar Śląskich. Całościowy koszt prac renowacyjnych to 549.903,10 zł w tym kwota 124.834,54 zł dotacji od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Kapliczka stanowi wyjątkowy zabytek wzniesiony w 1905 r. w stylu neogotyckim. Renowacja swoim zakresem obejmowała prace związane z uporządkowaniem, uzupełnieniem i rewitalizacją terenu wokół budynku, a przede wszystkim remont i uzupełnienie ubytków zabytkowej zabudowy kaplicy. Na zewnątrz wykonywane zostały prace naprawcze, remont układów konstrukcyjnych budynku (fundamenty, ściany nośne i dach), a także renowacja elewacji (uzupełnienie, remont, czyszczenie, rekonstrukcja, scalanie kolorystyczne oraz zabezpieczenie). Na szczycie pojawił się też nowy dzwon ufundowany przez Urząd Miasta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również