Sława Umińska-Duraj, Prezydent Piekar Śląskich, wzięła udział w uroczystej prezentacji muralu powstańczego i odsłonięciu pamiątkowej tablicy w Siemianowicach Śląskich.
Zgodnie z założeniami inicjatorów projektu, obraz ma stanowić hołd dla lokalnej społeczności, która bohatersko walczyła w powstaniach o uznanie tożsamości narodowej, stąd też wśród postaci uwiecznionych na muralu nie zabrakło historycznych postaci związanych bezpośrednio z Siemianowicami Śląskimi. Autorem i wykonawcą historycznego malunku o powierzchni blisko pół kilometra kwadratowego jest Wojciech Walczyk, artysta, który wykonał m.in. serię murali o tematyce powstańczej w Katowicach.
Obok muralu została umieszczona tablica pamiątkowa dedykowana powstańcom. Projekt został merytorycznie skonsultowany z Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich oraz z historykiem dr. hab. Zdzisławem Janeczkiem.
Mural przedstawia trzech wybitnych działaczy czasu powstańczego
Tadeusz Bawół, był działaczem siemianowickiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół”, pełnił rolę konspiracyjnego kuriera, był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, uczestnikiem III Powstania Śląskiego. Był on także znanym na świecie tenorem operowym używającym pseudonimu Franco Beval.
Walenty Fojkis był pierwszym, który ruszył ze swoim oddziałem do II Powstania Śląskiego. Od grudnia 1920 do kwietnia 1921 był komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska w powiecie katowickim. W czasie III Powstania dowodził 1 Pułkiem Powstańczym im. Józefa Piłsudskiego. We wrześniu 1939 r. był dowódcą Powstańczej Samoobrony kopalni “Michał” w Siemianowicach Śląskich.
Zdzisław Tadeusz Stęślicki, był działaczem Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół” i kurierem Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. W III Powstaniu Śląskim, jako porucznik Wojska Polskiego, pełnił służbę przy Komendzie Głównej Powstańczej. Był oficerem zawodowym w randze kapitana 58 Pułku Piechoty, z Poznania został przeniesiony do Korpusu Ochrony Pogranicza Sarny. We wrześniu 1939 r. otrzymał nominację na kwatermistrza pułku i pełnomocnictwa zastępcy dowódcy pułku. 16 IX 1939 r. prowadził Pułk do nocnego natarcia na Niemców pod Sądową Wisznią, wyszedł z okrążenia rozbijając oddziały niemieckiej dywizji zmotoryzowanej.