Wiadomości z Piekar Śląskich

Piekary Śląskie obchodziły 151 rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego

  • Dodano: 2024-04-22 14:30

Z okazji 151. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego (1873 – 1939), Sława Umińska-Kajdan – Prezydent Miasta, oraz Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta, uczcili jego pamięć, składając kwiaty i zapalając symboliczny znicz przy tablicy pamiątkowej u stóp Kopca Wyzwolenia.

Śląski bohater

Wojciech Korfanty (1873–1939), urodzony 20 kwietnia, był jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego ruchu narodowego na Górnym Śląsku. Stanowczo sprzeciwiał się niemieckiej polityce germanizacyjnej wobec ludności polskiej i aktywnie walczył o poprawę warunków życia niższych klas społecznych.

Działając na forum parlamentarnym oraz na wiecach, angażował się także jako dziennikarz i wydawca prasowy, zakładając gazety takie jak „Polak” i „Górnoślązak”. W listopadzie 1918 roku został członkiem Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu, gdzie kierował wydziałem wojskowym podczas powstania wielkopolskiego. Gdy w traktacie wersalskim postanowiono, że przyszłość Górnego Śląska zostanie rozstrzygnięta w plebiscycie, Korfanty stanął na czele Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, aktywnie organizując kampanię informacyjną i mobilizując społeczność. W maju 1921 roku wzniecił III powstanie śląskie i został jego dyktatorem, odnosząc zarówno sukcesy militarne, jak i polityczne. W latach 1922 do 1930 roku był posłem na Sejm I i II kadencji. 14 lipca 1922 został desygnowany przez Komisję Główną Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na stanowisko premiera. Pomimo tego, że skompletował skład swojego gabinetu, nie objął stanowiska premiera, w czym przeszkodził mu Józef Piłsudski. Wojciech Korfanty pozostał jednak jednym z najważniejszych polityków w województwie śląskim. Był także jednym z założycieli i liderów polskiej chadecji oraz wydawcą i publicystą dziennika „Polonia”. Po zamachu majowym w 1926 roku stanął w opozycji do sanacji, co spotkało go z represjami, włączając w to uwięzienie w Brześciu. W 1938 roku emigrował do Czechosłowacji, jednakże powrócił do Polski w kwietniu 1939 roku i został aresztowany. Zmarł krótko po opuszczeniu więzienia. Już za życia na Górnym Śląsku był uważany za legendę.

Władze Piekar Śląskich w dniu 151. rocznicy jego urodzin oddały hołd jego pamięci.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również