W 2022 roku ustanowiono 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Święto to ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921 oraz bohaterów, którzy “wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”. Dzisiejszy dzień jest również 87. rocznicą poświęcenia Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, który został usypany w latach 1932–1937.
Wyjątkowy dzień w kalendarzu
Ustanowiona data ma wymiar symboliczny, ponieważ bezpośrednio nie odwołuję się do żadnego z powstań. Mianowicie chodzi o 20 czerwca 1922 roku, wtedy w Katowicach rozpoczął się uroczysty przemarsz wojsk Polskich. Świętowano wymarsz wojsk alianckich z terenów Górnego Śląska, który miał miejsce również w czerwcu tego samego roku. Z tego powodu właśnie to dzisiejszą datę ustanowiono Narodowym Dniem Powstań Śląskich, by uczcić radosne chwile powstańców powracających do swych domów.
Kopiec Wyzwolenia
Dla Piekar Śląskich jest to także wyjątkowa data, ponieważ wtedy zakończono budowę Kopca Wyzwolenia. Dokładnie stało się to 20 czerwca 1937 roku, co zbiegło się w czasie z piętnastą rocznicą przyłączenia Ziemi Śląskiej do Rzeczpospolitej Polskiej. Podczas poświęcenia kopca obecny był ówczesny wicepremier RP inż. Eugeniusz Kwiatkowski.
Sława Umińska-Kajdan, Prezydent Miasta, wraz z Tomaszem Wesołowskim, przewodniczącym Rady Miasta z okazji tego święta złożyli wiązankę kwiatów u stóp Kopca Wyzwolenia.