Osoby, którym udało się wygrać na loterii są z tego powodu bardzo szczęśliwe. Każdy musi mieć jednak świadomość tego, że od wygranej będzie trzeba zapłacić podatek. Im wyższa wygrana, tym więcej pieniędzy będzie trzeba oddać, jednak w takich chwilach jest to dla ludzi zazwyczaj mało istotne. Istnieją pewne konkretne przepisy, z którymi warto się dobrze zapoznać, aby poprawnie rozliczyć się z fiskusem.
Podatek od wygranej zawsze wynosi tyle samo
Ciekawostką jest to, że podatek od wygranej w Lotto i innych grach liczbowych zawsze wynosi tyle samo, a więc 10 procent całości wygranej kwoty. Jeśli wygra się więc milion złotych, fiskusowi będzie trzeba oddać 100 tysięcy. Są to co prawda spore kwoty, jednak nie należy zapominać o tym, że wygranemu dopisało szczęście i reszta pieniędzy będzie mogła być przez niego z powodzeniem zatrzymana.
Nie zawsze jednak wygrywa się pieniądze, ponieważ wygrać można nie tylko w Lotto. Istnieje też coś takiego jak nagrody rzeczowe, wygrany zdobywa np. samochód. Wtedy też organizator konkursu podaje do wiadomości publicznej wartość auta i od jego wartości odejmuje się 10 procent. Nie jest to więc skomplikowana procedura. Wystarczy znać podstawowe przepisy.
Podatku nie trzeba płacić przy wygranych niższych niż 2280 złotych. Jeśli więc ktoś wygra w Lotto mniej, np. 20 złotych nie musi martwić się tym, że od tej kwoty będzie jeszcze odprowadzać podatek na rzecz państwa, nie ma takiej konieczności. Ważne jest jednak to, że podatek odprowadza się zawsze od całości kwoty, którą się wygra, a nie od sumy wyższej niż podany wyżej limit. Nie wszystkie osoby to rozumieją, dlatego w pewnych sytuacjach pojawiają się przykre niespodzianki. Jeśli jednak ktoś zapozna się z obowiązującymi w Polsce przepisami podatkowymi i przeczyta je zrozumieniem, będzie wiedział na czym stoi i ile pieniędzy będzie musiał oddać fiskusowi.
Istnieje też jednak inny limit, a konkretniej jest to kwota rzędu 760 złotych. Po przekroczeniu tego limitu należy zapłacić podatek, ale tylko wtedy, gdy konkursy miały tematykę:
- naukową,
- kulturalną,
- dziennikarską,
- sportową,
- związaną ze sztuką.
To samo tyczy się też nagród uzyskanych w konkursach, które były propagowane wśród społeczeństwa przez środki przekazu masowego.
Wygrana na loterii a deklaracja podatkowa
Ważną rzeczą dla zainteresowanych, którzy wygrali na loterii jest kwestia wypełnienia rocznej deklaracji podatkowej. Rozliczenie PIT musi zawsze zgadzać się ze stanem faktycznym. W przypadku wygranych to organizator ma jednak obowiązek przekazać takie informacje do Urzędu Skarbowego i to on rozlicza się z podatku od zaistniałej wygranej. Nie trzeba więc takiego podatku płacić samodzielnie.
Inaczej jest w przypadku wygrania nagród rzeczowych. Organizator będzie wymagał od zwycięzców wpłaty odliczonej kwoty do organu skarbowego. Reasumując nie trzeba wpisywać wygranej do swojej deklaracji podatkowej, ponieważ to na organizatorach ciąży obowiązek odliczenia podatku i odprowadzenia go do Urzędu Skarbowego. Organizatorzy sporządzają wtedy deklarację PIT-8AR.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.