Wiadomości z Piekar Śląskich

Podsumowanie akcji "Trzeźwość" po weekendzie majowym

  • Dodano: 2024-05-06 14:45

Za nami weekend majowy i prowadzone przez piekarską drogówkę działania „Trzeźwość", których celem jest poprawa bezpieczeństwa drogowego poprzez eliminowanie z ruchu pijanych użytkowników dróg. Mundurowi skontrolowali 1251 kierujących poruszających się samochodami oraz jednośladami, wśród których aż ośmioro znajdowało się pod wpływem alkoholu.

Ośmiu kierowców pod wpływem alkoholu 

Działania „Trzeźwość" prowadzone były codziennie przez cały długi weekend majowy. W akcji uczestniczyli policjanci z piekarskiej drogówki, którzy w wyznaczonych punktach kontrolowali kierujących na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Podczas działań mundurowi skontrolowali 1251 kierujących samochodami oraz jednośladami ujawniając, aż ośmioro kierujących po spożyciu alkoholu.

1 maja na ul. Papieża Jana Pawła II 48-letni mieszkaniec Piekar Śląskich kierował rowerem, mając blisko promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Ukarany został mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

2 maja około godziny 7.00 na ulicy Sadowskiego 55-letnia mieszkanka Rogoźnika kierowała Suzuki, w stanie po spożyciu alkoholu. Godzinę później kolejny kierujący 40-letni obywatel Czech, kierował oplem w stanie nietrzeźwości . Dodatkowo nie posiadał podczas kontroli prawa jazdy.

Po godzinie 8:00 tego samego dnia na ulicy Zielonej 43-letni bytomianin kierował Renault, mając blisko pół promila alkoholu.

W piątek 3 maja na ulicy Gimnazjalnej 35-letni piekarzanin kierował rowerem w stanie nietrzeźwości. Ukarany Został mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

4 maja po godzinie 7.00 na ulicy Czołgistów 23-letni mieszkaniec województwa łódzkiego kierował Audi po użyciu alkoholu. Tego samego dnia wieczorem na ulicy Maczka 41-letni piekarzanin kierował rowerem po użyciu alkoholu. Został ukarany mandantem karnym w wysokości 1000 złotych.

W niedzielę 5 maja przed godziną 8.00 na DW911 40-letni obywatel Ukrainy kierował Audi, mając ponad półtora promila alkoholu. Kierującym pojazdami mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu policjanci zatrzymali prawo jazdy, natomiast kierującemu w stanie nietrzeźwości dodatkowo zabezpieczono pojazd.

Skutki jazdy po alkoholu

Policja przypomina, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych.

Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny lub podanie wyroku do publicznej wiadomości. Zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się z również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC, w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.

Kampania "Nie reagujesz – akceptujesz!" trwa!

Niezmiennie od 2011 roku trwa kampania społeczna "Nie reagujesz – akceptujesz!". Dzięki Państwa współpracy wiele razy zatrzymano już sprawców m.in.. kradzieży, włamań, rozbojów, a także kierujących, którzy będąc pod wpływem alkoholu prowadzili samochód. W dalszym ciągu policja liczy na Państwa pomoc i dziękuje za każdą informację, która może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w Piekarach Śląskich.


Źródło: KMP Piekary Śląskie/ Aneta Krawel

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również