Wiadomości z Piekar Śląskich

Policjanci apelują: Pomagajmy bezdomnym

  • Dodano: 2020-12-02 06:30, aktualizacja: 2020-12-01 18:52

Temperatury w nocy zaczynają spadać do zera. Przy dużej wilgotności powietrza bardzo łatwo o szybkie wychłodzenie.

Wokół nas są osoby bezdomne, które przed deszczem i zimnem chowają się w pustostanach, klatkach schodowych czy opuszczonych altankach działkowych. W jesienno-zimowym okresie wszyscy musimy być wyczuleni na los tych ludzi. Policjanci i strażnicy miejscy kontrolują miejsca ich przebywania i udzielają pomocy, często ratującej życie. To jednak nie wystarczy – każdy z nas, obywateli, ma moralny obowiązek reagowania i powiadamiania służb, jeśli wie się o osobie, która takiej pomocy potrzebuje.

Pora jesienno-zimowa to trudny czas dla bezdomnych. Przed zimnem, wiatrem i deszczem niejednokrotnie zmuszeni są oni chować się w miejscach, w których ich obecność nikomu nie przeszkadza. Zwykle to pomieszczenia nieocieplone, dlatego, by się rozgrzać, ludzie ci spożywają alkohol bądź, nie zważając na zagrożenie, rozpalają ognisko. 

Policjanci i strażnicy miejscy kontrolują opuszczone budynki, altanki, garaże, parki, sprawdzając, czy nic nie zagraża bezpieczeństwu bezdomnych. Informują ich także o dostępnych miejscach noclegowych. 

Przypominamy, że co roku, od listopada, działa specjalna całodobowa infolinia, obejmująca teren województwa śląskiego. Pod numerem telefonu 987 można uzyskać informacje o możliwości pomocy osobom bezdomnym. Znajdują się one także na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

Pamiętajmy: jeśli jesteśmy bezpośrednimi świadkami, należy zadzwonić pod numer 112, jednak gdy sytuacja nie wymaga natychmiastowej reakcji, a wiemy o miejscach grupowania się bezdomnych, podzielmy się tą wiadomością z dzielnicowym bądź skorzystajmy z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – każde naniesione zgłoszenie jest sprawdzane. 

Zwracać uwagę należy również na ludzi pod wpływem alkoholu, którzy zasypiają na wolnym powietrzu – na przystankach czy ławkach w parku. W takich warunkach może bardzo szybko dojść do wychłodzenia organizmu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również