Wiadomości z Piekar Śląskich

Policjanci podsumowali działania "Bezpieczny Pieszy" w Piekarach Śląskich

  • Dodano: 2023-03-02 06:30, aktualizacja: 2023-03-06 11:15

Przedwczoraj na terenie Piekar policjanci wydziału ruchu drogowego prowadzili działania "Bezpieczny Pieszy". Podczas prowadzonych działań mundurowi bacznie przyglądali się niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, jak również kierującym pojazdami, którzy przekraczali dopuszczalne limity prędkości.

Podczas przedwczorajszych działań mundurowi z piekarskiej drogówki oraz Straży Miejskiej skontrolowali 48 uczestników ruchu drogowego. W 22 przypadkach wykroczenia popełniane przez kierujących samochodami dotyczyły przekraczania dopuszczalnej prędkości. Ujawniony został również przypadek nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu. na oznakowanym przejsciu dla pieszych. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego- piesi w 21 przypadkach naruszyli przepisy związane z przechodzeniem przez jezdnię. 300 złotowym mandatem karnym ukarany został 39-latek, który przechodząc przez przejście dla pieszych, korzystał z telefonu komórkowego. Mundurowi podczas działań współpracowali z piekarską Strażą Miejską oraz wykorzystali możliwości miejskiego monitoringu. 

Kierowco samochodu, jednośladu przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym:

Dostosuj prędkość do warunków na drodze

  • Dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Jedź z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków na drodze, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
  • Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu
  • Utrzymuj odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
  • Zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:

Myśl i żyj!

  • Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni, idź najbliżej jej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, chodź lewą stroną drogi.
  • Świeć przykładem - noś odblaski – bądź widoczny
  • Noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu)
  • Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych
  • Ne korzystaj z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również