Wiadomości z Piekar Śląskich

Policjanci w szkołach i przedszkolach uczą zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą

  • Dodano: 2024-06-20 13:45

Rok szkolny dobiega końca, a wakacje rozpoczną się już w ten weekend. Wielu z nas odpoczywając będzie korzystać z uroków wodnych kąpieli. O to, by były one bezpieczne, dbają między innymi policjanci. Mundurowi w myśl ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” uczestniczą w spotkaniach profilaktyczno-edukacyjnych w szkołach i przedszkolach przypominają podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku.

Bezpieczni w wakacje

W trakcie zbliżających się wakacji piekarscy policjanci niemal codziennie odwiedzają przedszkola, szkoły, a także uczestniczą w piknikach przypominając zebranym podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku.  Nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających na terenie całego kraju jak co roku czuwać będą policjanci. Podczas tegorocznych wakacji przyświecać nam będzie ponownie hasło „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Aplikacja "Moja komenda"

Mundurowi przypominają też o policyjnych aplikacjach i narzędziach, zachęcając do ich korzystania szczególnie podczas wakacyjnych podróży. Pierwsza z nich to mobilna usługa „Moja Komenda”, która ułatwia lokalizowanie komend i komisariatów Policji. Aplikacja zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów policyjnych obiektów. Dzięki temu będąc nawet w miejscu, którego dobrze nie znamy, z łatwością odnajdziemy najbliższą jednostkę Policji i skontaktujemy się z nią jednym kliknięciem. „Moja Komenda” dostępna jest na telefony z systemem iOS oraz Android. Można ją bezpłatnie pobrać w App Store i Google Play. Usługa została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te zagrażające życiu lub zdrowiu. W nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Drugim przydatnym narzędziem służącym poprawie bezpieczeństwa nie tylko w okresie wakacji jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo mógł z niej skorzystać każdy obywatel. Za pomocą interaktywnej strony internetowej można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Wszystkie z nich są sprawdzane przez Policję, a potwierdzone – nanoszone na mapę, podobnie jak informacje o zagrożeniach pochodzące z policyjnych systemów informatycznych. Dzięki temu w każdej chwili mamy możliwość sprawdzenia, czy w okolicy jest bezpiecznie, jak również poinformowania o zaobserwowanych przez nas niepokojących sytuacjach. Korzystając z Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa również pamiętajmy, że w nagłych wypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji powinniśmy dzwonić na numery 997 lub 112.

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

Głównym celem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” jest promowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć. 

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: KMP Piekary Śląskie / fot. KMP Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również