Wiadomości z Piekar Śląskich

Polska obchodzi 20 lat w Unii Europejskiej

  • Dodano: 2024-05-02 08:45, aktualizacja: 2024-05-02 09:14

1 maja 2004 r. Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. To już 20 lat jesteśmy w w zjednoczonej Europie. Zrealizowaliśmy razem wiele marzeń i planów. Naprawdę wiele się zmieniło. Z tej okazji w całej Polsce i poza granicami przez cały rok odbędzie się wiele atrakcji. Spotkania, festyny, wystawy, konkursy, warsztaty, konferencje, majówki europejskie i dni otwarte w projektach, które powstały dzięki naszej obecności w UE.

Polska obchodzi 20-lecie w UE

“Dobrze, że jesteśmy razem” to hasło tegorocznych obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Wspólnoty. Dzięki temu nasz kraj uzyskał dostęp do rynku liczącego 450 mln mieszkańców i strefy gospodarczej wytwarzającej ponad 14 % światowego PKB.

“Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”

Na to pytanie 7 i 8 czerwca 2003 Polacy odpowiadali w ogólnonarodowym referendum. Od jego wyniku zależało, czy wieloletni trud negocjacyjny nie pójdzie na marne. Wyzwania były dwa. Większość głosujących musiała opowiedzieć się za członkostwem naszego kraju we Wspólnocie, ale istotna była też frekwencja, bo – zgodnie z polskim prawem – wynik referendum jest wiążący tylko, jeśli do urn pójdzie co najmniej połowa uprawnionych do głosowania. Udział w głosowaniu wzięło 58,5% uprawnionych, spośród których aż 77,45% opowiedziało się za integracją ze Wspólnotą.

Więcej informacji na temat 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.


Źródło: UM Piekary Śląskie/ Aneta Krawel

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również