10 grudnia 2024 r. w Komedzie Głównej Policji odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy powstania w Policji systemu ochrony praw człowieka.
Europejski ewenement w Policji
Od blisko 20 lat, w sposób w istocie niezmieniony, funkcjonuje w polskiej Policji, ciągle jako europejski ewenement, sieć policyjnych pełnomocników ds. ochrony praw człowieka. Od kilku lat sieć opiera się na członkach zespołów ds. ochrony praw człowieka. Z ich inspiracji powstało wiele programów i projektów edukacyjnych, profesjonalne publikacje, policyjne długoterminowe plany ochrony praw człowieka czy rozwiązania antymobbingowe i antydyskryminacyjne. Sieć wprowadziła tzw. komponent wrażliwości do takich zagrożeń jak handel ludźmi, przemoc seksualna, przemoc domowa, także ta w domach policyjnych.
Ochrona ofiar przestępstw motywowanych nienawiścią
Działalność sieci pozwoliła dostrzec, że pokrzywdzeni przestępstwami motywowanymi nienawiścią stanowią specyficzną grupę ofiar, ponieważ atakowana jest ich ludzka niezmienna cecha, a nie np. prezentowane poglądy. Struktura sieci powstała w następstwie pisma Komendanta Głównego Policji T-250/109/04 z 8 grudnia 2004 r., które zobowiązało komendantów wojewódzkich, stołecznego oraz komendantów szkół Policji do ustanowienia w kierowanych przez nich jednostkach pełnomocników do spraw ochrony praw człowieka.
Nagrody i wyróżnienia dla zasłużonych
Po ceremonii otwarcia I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster wręczył policyjnym pełnomocnikom oraz członkom zespołów ds. ochrony praw człowieka odznaczenia państwowe oraz resortowe, akty mianowania na wyższe stopnie policyjne i listy gratulacyjne.
Wydarzenie było także okazją do okolicznościowych wystąpień na temat „Cechy praworządnej Policji, czyli jak dbać i rozwijać tematykę ochrony praw człowieka w Policji w aspekcie prawnym, praktycznym i edukacyjnym?”. Tę część otworzyła prof. dr hab. Ewa Gruza z Uniwersytetu Warszawskiego, wygłaszając referat pt. „Obywatel i policjant – równa ochrona praw człowieka”. Wystąpienie uzupełnili przedstawiciele instytucji krajowych i międzynarodowych oraz organizacji pozarządowych i fundacji zajmujących się ochroną praw człowieka.