Sława Umińska-Kajdan – Prezydent Piekar Śląskich podpisała z ppłk. Szymonem Noworytą – dowódcą 6. Batalionu Powietrznodesantowego im. gen. Edwina Rozłubirskiego porozumienie dotyczące współpracy między miastem, a jednostką wojskową. Będzie ono dotyczyło między innymi współdziałania w zakresie organizacji przedsięwzięć kulturalnych oraz wydarzeń związanych z obchodami świąt narodowych. W ten sposób Miasto Piekary Śląskie zacieśnia współpracę z gliwicką jednostką.
Piekary Śląskie współpracują z 6. Batalionem Powietrznodesantowym
Współpraca nie będzie dotyczyła tylko i wyłącznie udziału jednostki w uroczystych obchodach najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju i regionu. Piekary Śląskie i 6. Batalion Powietrznodesantowy zobowiązują się m.in. do wspólnego kształtowania pozytywnego wizerunku polskich sił zbrojnych, integrowanie środowiska żołnierskiego i obywateli, a także promowanie jednostki wśród młodzieży i społeczności lokalnej.
– Bardzo cieszę się z podpisania tego porozumienia i liczę, że przyniesie ono korzyść zarówno dla 6. Batalionu Powietrznodesantowego jaki i dla Piekar Śląskich. Mieszkańcy doceniają obecność jednostek wojskowych podczas uroczystości państwowych, ale i wszelkich pikników militarnych. Dla nas ważna jest też obustronna promocja i współpraca – powiedziała po podpisaniu porozumienia Sława Umińska-Kajdan – Prezydent Piekar Śląskich.
Minister Obrony Narodowej rozkazem z dnia 26 czerwca 1957 r. nakazał przeformować 6 Pomorską Dywizje Powietrzną na Dywizję Powietrzno-Desantową. Z kursu instruktorsko-metodycznego powstała JW 4115 o łącznym stanie 282 wojskowych i 3 pracowników kontraktowych – nazwana 9 szkolnym batalionem powietrzno – desantowym.
Od 1973 r. jednostka bierze czynny udział w misjach pokojowych ONZ. Oprócz przeszkolenia spadochronowego żołnierze przechodzą kurs wspinaczki wysokogórskiej oraz przeszkolenie narciarskie. W lutym 2000 roku 6 bdsz został przedyslokowany z Niepołomic do Gliwic, gdzie do chwili obecnej pozostaje realizując działalność szkoleniową.
W dniu 4 listopada 2003 r. zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej jednostka otrzymała imię gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego, a święto zostało ustanowione na dzień 27 maja dla upamiętnienia daty sformowania 6 batalionu desantowo – szturmowego. W lipcu 2010 roku batalion zmienia nazwę z desantowo-szturmowy na powietrznodesantowy. Zmianie ulega także struktura batalionu.
Przy okazji podpisania porozumienia prezydent Sława Umińska-Kajdan miała okazje zwiedzić jednostkę i zapoznać się z jej funkcjonowaniem na poszczególnych stanowiskach.
Miasto Piekary Śląskie w 2016 r. podpisało podobne porozumienie z 34. Dywizjonem Rakietowym Obrony Powietrznej w Bytomiu.