Rozpoczęły się prace zmierzające do powstania łącznika ul. Bytomskiej i Wyszyńskiego. Dzięki środkom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg powstanie przedłużenie ul. Powstańców Warszawskich do terenów inwestycyjnych. Już niebawem nasze miasto wzbogaci się o dodatkową drogę ułatwiającą komunikację.
W pierwszym etapie realizowanym przez MPWiK sp. z o.o., na ulicy Powstańców Warszawskich (oraz łączniku z ul. Bytomska) powstaje sieć wodociągowa i kanalizacja sanitarna. Wykonawcą jest przez Habas z Katowic. Inwestycja prowadzona będzie do września 2021 r. W kolejnym etapie budowana będzie całkiem nowa droga wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą, prace zakończą się w kwietniu 2022 r.
Piekary Śląskie po podpisaniu umowy otrzymają dofinansowanie w kwocie 602.687 zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (dawniej Fundusz Dróg Samorządowych).
Budowa drugiego etapu połączenia drogowego pozwoli na skomunikowanie terenów gminnych, które przeznaczone są pod inwestycje. Ponadto droga posłuży jako “by pass” do włączenia się w ul. Wyszyńskiego, skomunikowanie z ulicą Traugutta i Mickiewicza oraz terenami Szpitala Chirurgii Urazowej. Pozwoli też w przyszłości na połączenie z planowanym do budowy krytym basenem.
Dzięki przeprowadzonym robotom możliwe będzie pozyskanie nabywców dla terenów inwestycyjnych, skomunikowanie ich oraz polepszenie układu komunikacyjnego w zatłoczonej części miasta. Możliwe też stanie się dalsze otwarcie terenów inwestycyjnych zlokalizowanych na północ od ul. Solidarności. Realizacja II etapu jest kontynuacją robót wykonanych w etapie I, co pozwoli na stworzenie kompleksowego połączenia drogowego. Droga zostanie wykonana od podstaw na nieużytkach przeznaczonych pod jej budowę. Łączne koszty inwestycji to 1.205.375 zł.
Współpraca
W tym przypadku kolejny raz zaowocowała świetna współpraca między senator Dorotą Tobiszowską, a Prezydent Piekar Śląskich Sławą Umińską-Duraj. Sięgnięcie po środki nie byłoby możliwe bez wsparcia senator Tobiszowskiej, za co gorąco dziękujemy.
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (RFRD) stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli